Sözcü Plus Giriş

Ankara’da Barış mitinginde yaşanan patlama sırasında halay çeken gençlerin söylediği marş dikkat çekti. Türkü-marş formunda ‘Kanlı Pazar’ anısına yazılan marşı önceleri Ruhi Su seslendirmişti. Daha sonralarıysa aynı marşı Grup Vardiya’dan dinledik.

‘KANLI PAZAR’DA NELER OLMUŞTU

Kanlı Pazar, 16 Şubat 1969 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı’nda yaşanan olaylara verilen isimdi. 6. Filo’nun İstanbul’a gelişini protesto eden Ankara, İzmir, Trabzon
ve İstanbul’daki küçük çaplı gösterilerin ardından, öğrenci ve işçi örgütleri 16 Şubat’ta İstanbul’da emperyalizm ve sömürüye karşı bir yürüyüş ve miting yapma kararı aldı. 76 gençlik örgütünün katılacağıgösteri için valilikten gereken izin de alınmıştı.

Gösteri yapılmadan önceki günlerdeyse gerilim artmıştı, çünkü 14 Şubat’taki Cuma namazından sonra Komünizmle Mücadele Derneği ile sağ kesimin denetiminde olan Milli Türk Talebe Birliği’nin öncülüğünde “Bayrağa saygı” mitingi düzenlendi. Bu mitingde komünistlere karşı savaş açıldığı ilan edilerek halka iki gün sonra düzenlenecek olan 6. Filo’yu Protesto Yürüyüşü’nde ‘komünistlere gereken dersi vermek üzere’ toplanma çağrısı yapıldı.

16 Şubat günü, göstericiler Taksim’e doğru yürüyüşe geçmek üzere Beyazıt’ta toplanırken, “komünistlere gereken dersi verme” çağrısına uyan sağ görüşlü eylemciler Taksim Meydanı’na geldiler. Burada toplu kılınan namazın ardından taşlı ve sopalı bir biçimde beklemeye koyuldular. Beyazıt Meydanı’nda toplanan gençlik örgütleri yürüyüşe geçti. Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü, Karaköy ve Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na ulaşan göstericilerin önünü kesen polis, alana küçük gruplar halinde girmelerini sağladı.

Alana girenler de burada bekleyen ve sadece iki sıra olan polis barikatını kolaylıkla aşan sağcıların sopalı, taşlı ve bıçaklı saldırısına uğradı.Tekbir getiren saldırganlar, göstericileri şiddetli bir biçimde dövdü. Olaylar sırasında Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan adlı gençler bıçaklanarak öldürüldü. Bu sırada polisin saldırganları engellememesi dikkat çekti.

İşte o günlere Kanlı Pazar ismi verildi ve adına marş yazıldı. Ankara Garı’ndaki patlama da bu marş sırasında yaşandı.

Ankara'da patlama sonrası açıklama üstüne açıklama

Ankara’da patlama sonrası açıklama üstüne açıklama

Putin'den Erdoğan'a Ankara'daki patlama sonrası telgraf:

Putin’den Erdoğan’a Ankara’daki patlama sonrası telgraf: “Acınızı paylaşıyoruz”

Ankara'daki patlama ile ilgili ilk açıklamalar!

Ankara’daki patlama ile ilgili ilk açıklamalar!

Ankara'daki hastaneler için kan çağırısı yapılıyor

Ankara’daki hastaneler için kan çağırısı yapılıyor

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more