Reklamsız Sözcü

Babasına hayat verdi

Karaciğer yetmezliğinin son evresinde bulunan 46 yaşındaki Ali Kaplan, 22 yaşındaki oğlu Musa'dan yapılan karaciğer nakliyle hayata döndü.

android-time 09:09 7 Temmuz 2015
Babasına hayat verdi
Karaciğer yetmezliğinin son evresinde bulunan 46 yaşındaki Ali Kaplan, 22 yaşındaki oğlu Musa'dan yapılan karaciğer nakliyle hayata döndü.

Konya’da yaşayan Ali Kaplan, ileri derecede karaciğer yetmezliği nedeniyle nefes darlığı çekmeye başladı. Doktorların hemen nakil olmazsa yaşamını yitireceğini söylediği Kaplan’a, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde başarılı şekilde oğlundan karaciğer nakli yapıdı. Nakil sonrası duygularını anlatan Kaplan, uygun karaciğer bulunamayınca gönüllü olan oğlu Musa’nın kendisini çok duygulandırdığını söyledi. Hasta olması halinde evladına kendisinin de hiç tereddüt etmeden tüm organlarını verebileceğini dile getiren Kaplan, “Yeniden doğmuş gibiyim. Oğlumun en değerli hediyesi ciğeri oldu” diye konuştu.

“BABAMA BİR ŞEY OLSAYDI, VİCDAN AZABINDAN KURTULAMAZDIM”

Eşi 9 aylık hamile olan Musa Kaplan ise babasının rahatsızlığından dolayı çok üzüldüğünü, uykularının kaçtığını vurguladı. Hep babasının iyi olacağına inandığını ifade eden Kaplan, “Uygun karaciğer bulunamayınca babamın durumu iyice kötüleşti. Hiç tereddüt etmeden babama seve seve ciğerimi vereceğimi söyledim. Babama bir şey olsaydı vicdan azabından kurtulamazdım. Şimdi çok mutlu ve huzurluyum” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Hastanenin Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Tekin, hastalarında hepatite bağlı karaciğer yetmezliği geliştiğini bildirdi. Kadavradan uygun karaciğer bulunamayınca, canlı vericiden nakli gerçekleştirdiklerini anlatan Tekin, hastanın oğlunun karaciğerinin yarısının alınarak operasyonun gerçekleştirildiğini söyledi. Tekin, Kaplan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more