Sözcü Plus Giriş

CHP İzmir Milletvekili Adayı Zeynep Altıok Akatlı kimdir?

Zeynep Altıok Akatlı, İzmir'de CHP kontenjan adaylarından biri. CHP İzmir 1. bölge 1. sıradan aday olan Zeynep Altıok Akatlı kimdir?

09:50 -
CHP İzmir Milletvekili Adayı Zeynep Altıok Akatlı kimdir?

Zeynep Altıok Akatlı, İzmir’de CHP milletvekili adaylarından biri oldu. 20 yıl önce gerçekleşen Sivas Katliamı’nda babası Şair Metin Altıok’u kaybeden Zeynep Altıok Akatlı, CHP İzmir’de kontenjan milletvekili adayı oldu. Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı 1. Bölge 1. sıradan aday gösterilirken eski Başbakan Tansu Çiller’e benzetilen CHP’nin ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 2. Bölge 1. sıra adayı oldu. Peki Zeynep Altıok Akatlı kimdir?

ZEYNEP ALTIOK AKATLI KİMDİR?

Zeynep Altıok Akatlı, 1968 yılında Ankara'da doğdu. Felsefeci Füsun Akatlı ile Şair Metin Altıok'un kızı. İÜ Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. İletişimciliği meslek olarak seçti. 19 yıl çokuluslu reklam ajanslarında müşteri ilişkileri koordinatörlüğü, grup yöneticiliği yaptı. Kariyerini profesyonel iletişim danışmanı olarak sürdürüyor.

Zeynep Altıok Akatlı, 1993 yılında bir ortaçağ karanlığında babası Metin Altıok'u yitirdikten sonra, bu acının ardından şairi ve Sivas utancını unutturmamak için yazdığı yazıları, denemeleri, yaptığı kültür ve sanat söyleşilerini çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Ayrıca bunları ilk yapıtı olarak Yıldız İzi adıyla bir kitapta topladı. Zeynep Altıok Akatlı’un babası Metin Altıok için hazırladığı Gölgesi Yıldız Dolu adlı ‘Armağan kitap' 2003'te basıldı, 2013'te de katliamın 20.yılı nedeniyle güncellenmiş biçimiyle Doğan Kitap'tan çıktı. Babasının ona yazdığı mektupları Metin Altıok'tan Zeynep'e Mektuplar (Kırmızı Kedi Ya.) adıyla kitaplaştırdı. Öte yandan STK'lar yanı sıra, siyasal alanda da sorumluluk üstlenip 2012'de CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığına, 2014'te de CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Zeynep Altıok Akatlı, Toplumsal Bellek Platformu, SODEV, ÇYDD, Barış İçin Kadın Girişimi üyesi; Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Nazım Hikmet Vakfı ile Ülke Politikaları Vakfı yönetim kurulu üyesi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more