Reklamsız Sözcü

RTÜK karışık!

RTÜK’te 13 yıl sonra ilk kez başkanlığı AKP dışındaki bir partiye geçmesi ihtimali doğarken muhalefet henüz net olarak anlaşamadı.

android-time 13:32 20 Temmuz 2015
RTÜK karışık!
RTÜK’te 13 yıl sonra ilk kez başkanlığı AKP dışındaki bir partiye geçmesi ihtimali doğarken muhalefet henüz net olarak anlaşamadı.

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Çarşamba günü yapılacak olan Başkanlık seçimlerinde kilit rolde olan Kurul'un HDP'li Üyesi Ersin Öngel, Sözcü'ye konuştu. “Muhalefet bloğu olarak tek adayda birleşelim ve RTÜK'ü özgürlükçü bir yapıya kavuşturalım. Dönüşümlü başkanlık formülü iyi bir formül” diyerek CHP'li aday Ali Öztunç'la MHP'li aday Esat Çıplak'ın dönüşümlü başkanlık yapmalarına destek olacağını açıkladı. Öngel, şunları söyledi:

“Muhalefet, tek adaya inmeli. 2 aday, duruşu zayıflatır. Muhalefet bloğu olarak tek adayda birleşelim ve RTÜK'ü yepyeni bir anlayışla, özgürlükçü bir anlayışla yeniden yapılandıralım. RTÜK'ü, iktidarın arka bahçesi olmaktan çıkaralım. Bunu kendi aramızda değerlendireceğiz.”

ERTELENEBİLİR

Öte yandan RTÜK kulislerinde, MHP'nin Meclis'te sergilediği tavrı RTÜK'te sergilemeyeceği ve “HDP'nin desteklediği adaya oy vermeme” tavrını burada uygulamayacağı konuşuluyor.

RTÜK'te Çarşamba günü yapılacak seçimlerden sonuç beklenmiyor. Başkanlık seçiminin, koalisyon kurulduktan sonra netleşeceği bildirildi. RTÜK Başkanlığı için AKP'den İlhan Yerlikaya, CHP'den Ali Öztunç ve MHP'den Esat Çıplak yarışıyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more