Reklamsız Sözcü

2015’te geleceğe ışık tuttuk

GelecekHane, 2015’te yaşanan ve dünyanın geleceğini ve insan yaşamını yakından etkileyecek en önemli 5 gelişmeyi açıkladı

android-time 11:25 24 Aralık 2015
2015’te geleceğe ışık tuttuk
GelecekHane, 2015’te yaşanan ve dünyanın geleceğini ve insan yaşamını yakından etkileyecek en önemli 5 gelişmeyi açıkladı

GelecekHane'nin analizine göre 2015'e nesnelerin interneti, ‘gen'e müdahale edilebilmesi, robot teknolojisindeki gelişmeler, yapay zeka çalışmalarındaki ilerleme ve imzalanan Paris Protokolü damga vurdu.

2015'in MEGA KONUSU: NESNELERİN İNTERNETİ

Teknoloji dünyasında gündeme ve gelişmelere yön veren ‘mega konu', 2015 için Nesnelerin İnterneti oldu. Sektörün yeni mega konusu, hem kurumsal hem de kamusal alanda her şeyin internete bağlanacağına ve akıllı hale geleceğine işaret ediyor. Tüm sektörler bu noktada iş geliştirme süreçlerini hızlandırırken insanlar için de daha akıllı ve kolay bir hayat geliyor.

ARTIK GENLERE MÜDAHALE EDİLEBİLİYOR

İnsan genomunun 2003 yılında çözülmesinin ardından gen konusunda büyük yenilikler yaşandı. Biyoteknoloji sektörünün katlanarak büyümesi, gen sekanslama teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve ucuzlaması sonucunda genleri okumanın ötesine geçildi. Mevcut gelişmelerle gen teknolojisi, her türlü canlının şifresine müdahale edebilecek noktaya geldi. İnsan ömrünün uzaması, hatta ‘Ölümsüzlük mümkün mü?' gibi soruların daha ateşli bir şekilde tartışılmasına zemin hazırlandı.

ROBOTLAR TEHLİKELİ İŞLERİ ÜSTLENMEYE HAZIRLANIYOR

Gelişen robot teknolojisi yakın gelecekte robotların günlük hayatımıza önemli ölçüde dahil olacağını gösteriyor. ABD Savunma Bakanlığı Özel Projeler Dairesi'nin 2015'teki robotik yarışmasında robotlardan felaket kurtarma senaryosu istemesi ise robotların ileride pek çok zor ve tehlikeli işi üstleneceklerinin haberini veriyor. Doğal afetlerde ve büyük felaketlerde insanlığın kurtarıcısının robotlar olabileceği konuşulmaya başlandı.

YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARINDAKİ İLERLEME HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Son yıllarda yapay zekaya önemli yatırımlar yapan Google'ın en dikkat çeken satın almalarından biri DeepMind oldu. Şirketin geliştirdiği yapay zeka, atari oyunlarını bir gecede çözdü ve insanlardan daha iyi oynayabilir hale geldi. Dünyanın en gelişmiş yapay zeka yazılımlarına sahip DeepMind'ın yapay zeka üzerine çalışmaları devam ediyor. Yapay zeka, insanları daha iyi bir gelecek için daha fazla umutlandırıyor.

COP21 – PARİS PROTOKOLÜ İMZALANDI

2015'in son haftalarında gerçekleşen Paris Protokolü'nde 195 ülke, dünya iklimini korumak üzere fikir birliğine vardı. Yıllar sonra temiz bir dünyayı mümkün hale getirecek kararların alındığı protokolde atılan imzalar sayesinde doğa ve çevrenin korunması yanında gelecekte yeşil ekonomide ciddi büyüme yaşanacağı öngörülüyor. Ekonomiler büyürken gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için umut artıyor.

 

 

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:2624.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more