Sözcü Plus Giriş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’nun da destek verdiği Deniz Baykal’ın açıklamalarına ilişkin ilk kez konuştu. Kılıçdaroğlu, Baykal’ın açıklamaları için “Gönül isterdi ki partide uzun yıllar yöneticilik yapmış biri olarak bunları gelip bana da anlatsın. AKP’ye can simidi oldu” dedi.

Deniz Baykal, AKP’nin Suriye’deki PYD politikasını desteklediğini açıklamıştı.

CHP’nin eski Genel Başkanı Ve Antalya milletvekili Deniz Baykal önceki akşam katıldığı Tarafsız Bölge programında gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunmuş ve Türkiye’nin Suriye politikasını desteklediğini duyurmuştu. Baykal ayrıca Kılıçdaroğlu için de “Artık gitmeli” imasında bulunmuştu. Deniz Baykal’ın bu açıklamaları CHP içinde “huzursuzluk” yaratırken, AKP içinden ise “destek” görmüştü. Hatta Başbakan Ahmet Davutoğlu dün partisinin grup toplantısında Baykal’a teşekkür etmiş ve Kılıçdaroğlu’nu eleştirmişti. CHP liderinden selefinin bu açıklamalarına ilk kez tepki geldi.

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın önceki gün CNN Türk'te parti yönetimine eleştirileri ve “Halep hattını açık tutmak için Türkiye'nin bombalama hakkı vardır” sözleriyle ilgili dün Hürriyet'ten Deniz Zeyrek’in sorusu üzerine “Kapalı grupta yaptığı konuşmayı biraz genişleterek tekrarlamış. Eleştirilerini elbette dikkate alırız. Gönül isterdi ki partide uzun yıllar yöneticilik yapmış biri olarak bunları gelip bana da anlatsın” dedi.

“CAN SİMİDİ OLMAYI SEÇTİ”

Kılıçdaroğlu, basına Baykal'ın açıklamalarıyla ilgili daha fazla konuşmak istemezken, Hürriyet’e göre yakın kurmaylarına şu değerlendirmeleri yaptı: “Tam AKP dış politikada sıkışmışken ortaya çıkıp can simidi olmayı seçti. Başbakan Davutoğlu, grup toplantısında büyük ihtimalle Sayın Baykal'a teşekkür edecek. Türkiye'nin iflas eden dış politikasına bundan büyük destek bulabilir miydi? AKP'nin can simidi olmasının anlamı yoktu. Biz göç sorununun çözülmesi için önerilen tampon bölgeye destek veriyoruz zaten. Avrupa'da Türkiye'nin mülteciler konusunda üzerine düşeni yaptığını söyledim. Ancak iflası ortada AKP dış politikasına nasıl ‘milli' deyip destek verelim.”

“HİZİPÇİYİ MUHATAP ALMAYIN”

Kılıçdaroğlu'nun, Baykal'ın çıkışına ilişkin, “1.5 yıl önce bana geldi. Parti yönetiminde rol almak istedi. Onursal Genel Başkanlık gibi konular gündeme geldi. ‘Kurultayda önerge verin, delegeye soralım' dedim, ama yolu bizim açmamızı bekledi. Şimdi AKP'ye bu destekle geçmişteki hizipçi gündemini ortaya çıkarma çabasını ciddiye alıp muhatap olmayın. Bu tuzağa düşmeyin” yorumu da yaptığı belirtildi.

Son güncelleme: 08:09 17.02.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more