Reklamsız Sözcü

Emlak Konut’un Sözcü’ye ambargosu sürüyor

Başbakan Yardımcısı Canikli ‘baskı yok’ diyor ama Emlak Konut dün 16 gazeteye ilan verdi, Türkiye'nin en çok satan gazetesi Sözcü'ye yine ilan vermedi.

android-time 02:47 2 Şubat 2017
Emlak Konut’un Sözcü’ye ambargosu sürüyor
Başbakan Yardımcısı Canikli ‘baskı yok’ diyor ama Emlak Konut dün 16 gazeteye ilan verdi, Türkiye'nin en çok satan gazetesi Sözcü'ye yine ilan vermedi.

“Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti” diye kampanya yapan Emlak Konut GYO dün 16 gazeteye konuyla ilgili tam sayfa ilan verdi. Türkiye'nin en çok satan gazetesi SÖZCÜ yine yok sayıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) aracılığıyla SÖZCÜ'ye uygulanan reklam ambargosu devam ediyor. “Güçlü Türkiye için Birlik Vakti” sloganıyla 1 Şubat – 31 Mart tarihleri arasında 30 projesinde kampanyaya başlayan şirket, dün 16 ulusal gazeteye konuyla ilgili ilan verirken, Türkiye'nin en çok satan gazetesi SÖZCÜ'yü yine yok saydı.

7

Kampanyanın duyurulduğu ve herhangi bir neden göstermeden SÖZCÜ'nün davet edilmediği basın toplantısında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum şunları söyledi: “Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti” sloganıyla başlattığımız yeni kampanyamızın sadece sektörümüze değil bütün sektörlere motivasyon olmasını umut ediyoruz. Bu büyük fırsatın tüm kesimler ve vatandaşlarımız tarafından büyük ilgiyle karşılanacağına inanıyoruz.” Toplumun tüm kesimlerine seslenen Emlak Konut'un her gün milyonlarca kişiye ulaşan SÖZCÜ'yü yok sayması geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun konuya ilişkin soru önergesine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Emlak Konut GYO yöneticilerinin iş yapan yüklenicilere herhangi bir gazeteye reklam verilmesi veya verilmemesi hususunda telkinde bulunması veya baskı uygulaması söz konusu değildir” dedi.

MÜTEAHHİTLERE BASKI

Emlak Konut GYO tarafından ihale edilen ve özel şirketler tarafından geliştirilen gayrimenkul projeleri için gazetelere verilen ilanlardan SÖZCÜ bugüne kadar hemen hemen hiç pay almadı. Çünkü Emlak Konut, müteahhitlere baskı uygulayarak Türkiye'nin tirajı tek denetlenen gazetesi SÖZCÜ'ye ilan verilmesini engelliyor. Dev inşaat firmaları ilanlarını, satışı çok düşük olan gazetelere vermek zorunda bırakılıyor, böylece gerçek alıcı olan kitleye ise ulaşılamıyor.

Reklam bütçesini boşa harcamayın

Konut ve ticari ünite üreten, yaptığı ihaleler ve projelerle kamuoyunda tartışma yaratan TOKİ'nin iştiraki Emlak Konut GYO, devletin denetim birimleri tarafından eleştiriliyor.

SAYIŞTAY UYARDI

Sayıştay'ın kurumun reklam bütçesinin yandaş medya kuruluşlarına nasıl dağıtıldığının örnekleriyle ortaya koyduğu denetim raporlarında Emlak Konut'u eleştirerek şu uyarıda bulunmuştu: “Şirketin reklam ve tanıtım faaliyetleri kapsamında yapmış olduğu harcamaların fayda-maliyet analizlerinin yapılması, reklam, tanıtım ve sponsorluk faaliyetlerinin sonuçlarının değerlendirilerek bu kapsamda yapılacak harcamalarda optimum faydanın elde edilmesi önemli görülmektedir.”

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 09:4702.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more