Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bulduğu altın sikkeleri teslim eden işçiye ödül
Bulduğu altın sikkeleri teslim eden işçiye ödül
İzmir’de tarihi Kutu Han’ın restorasyonunda bulduğu altınları teslim eden işçiye ödül verildi
Kültür Sanat 13 Mayıs 2016 - 18:12

Değişen Müze Teknolojileri Konferansı'nda, İzmir’de bulduğu altın sikkeleri yetkililere teslim eden Mehmet Yazar’a ödül verildi.

mehmet-yazar-odul

Boğaziçi Üniversitesi ve Üniversite Müzeleri Birliği Platformu'nun desteklediği Değişen Müze Teknolojileri Konferansı'nda en anlamlı ödü 50 yaşındaki Mehmet Yazar’a verildi. 18. ve 19. yüzyıllara ait toplam 1016 adet altın ve gümüş sikkeyi bulduktan sonra teslim eden işçi Mehmet Yazar, “Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Ben çok iyi yaptım. Benim kazandığım bana yetiyor” diyerek tüm bulduklarını görevlilere teslim etmişti. Günlük 60 liraya çalışan, 2 çocuk babası, 50 yaşındaki Mehmet Yazar bu davranışıyla ödüle layık görüldü.

Arkeofili’de yer alan habere göre; altın sikkelerle dolu çömleğin koruma altına alınması sağlayarak müzecilerin gururu olan Mehmet Yazar'a, Boğaziçi Üniversitesi'nde müzeciler adına değerlere bağlılık ödülü verildi.