Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Emek’in yerine dikilen AVM sinek avlıyor
Emek’in yerine dikilen AVM sinek avlıyor
İstanbul'un ve Beyoğlu'nun hafıza merkezlerinden birisi olan Emek Sineması'nın yıkılıp yerine yapılan ve geçen yıl hizmete giren Grand Pera AVM, sinek avlıyor. 'Emek Bizim İstanbul Bizim' inisiyatifi 'yaşam merkezi' olacağını vadeden yerle ilgili mini bir film paylaştı ve mekanın son durumunu gözler önüne serdi...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 8 Eylül 2017 - 16:34

Kentin en önemli hafıza merkezlerinden birisiydi Emek Sineması ve Cercle d’Orient binası… 20 Mayıs 2013 tarihinde tamamen yıkıldı ve ‘hafızasızlaştırma’ projeleri tarihinde önemli bir yere sahip oldu. Ardından Kamer İnşaat’ın yaptığı ve geçen yıl hizmete giren Grand Pera AVM’yle tekrar kapılarını açtı.

BALMUMUNDAN İNSAN REPLİKALARI…

Büyük bir AVM olarak adlandırılabilecek İstiklal Caddesi’nde cazibe merkezi olacağı öne sürülüyordu Grand Pera’nın… Ancak işler öyle gitmedi. ‘Emek Bizim İstanbul Bizim’ inisiyatifi Emek Sineması’nın yıkılıp, yerine yapılan Grand Pera AVM’yi ‘Grand Pera Yalnızlığı’ başlığıyla filme taşıdı. AVM'ye girdiklerinde insandan çok insan imajları ve balmumundan insan replikalarıyla karşılaştıklarını belirten inisiyatif, içeride çok az insanın olduğu AVM’yle ilgili çok önemli bir kayıt gerçekleştirdi.

emeksinemasi
‘EMEK’İ YIKMAK İÇİN TASARLANMIŞ İŞGÜZARLIK TİMSALİ’

Beyoğlu’nun içler acısı halini yansıtan videoda merdivenlerin, koridorların ne kadar boş olduğu görüldü. Birçok bahaneyle yıkılan Emek Sineması’nın yerine kurulan yeni sinema da AVM gibi sinek avladığı dikkat çekti. İnisiyatif bu alanla ilgili de şu açıklamayı yaptı: “AVM'deki dükkanların çoğu kiralanmamış bile, binanın yarısı da zaten inşaat hâlinde duruyor. Yukarıdaki sinema kompleksi de tenha. Herhalde bu sekiz salonun tümünün aylık seyirci sayısı, ‘kimse gitmiyor’, ‘koltukları yağlı’ gibi bahanelerle yıktıkları Emek Sineması'nınkini geçmez. Salonlar boş, dükkanlar boş ya da zaten yok. Mağaza çalışanlarının sayısı müşterilerden daha fazla muhtemelen. Müşteri diye çektiğimiz insanların bir kısmının, yapacak iş yok diye AVM'de dolanan mağaza çalışanları olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla bu belgesel yanıltıcı olabilir; müşterileri fazla göstermiş olabiliriz. Eğer öyleyse, mekân sahipleri kusura bakmasınlar, montajdır deyip geçsinler. 5. katta yaptıkları çakma Emek'te çekim yapamadık, kapalıydı. Çekseydik de kurguya eklemezdik. Bu film insan yalnızlığını anlattığı için bir sinema salonu mumyasının yalnızlığı filme yakışmazdı. Şu hâliyle Grand Pera AVM, sırf Emek Sineması'nı yıkmak için tasarlanmış bir işgüzârlık timsali gibi duruyor. Metreküp israfı. İçinde in cin top oynuyor. Bir de malumunuz olan bir hayalet var tabii. Zaman hızla akıp gidiyor, her şey unutuluyor. Bu alışveriş mabetleri önce ıssızlaşacak, sonra teker teker yıkılacak! Grand Pera AVM yıkılmadan tarihe not düşelim istedik.”

İŞTE O VİDEO…


emeksinemasi2

Emek Sineması’nın yıkımını engellemek için birçok aktivist, sanatçı, sinemacı ve çevreci günlerce eylem yapmıştı. Eylemler sırasında dünyaca ünlü yönetmen Costra Gavras’tan Tuncel Kurtiz’e, Melda Onur’dan birçok siyasetçiye kadar herkes yıkıma engel olmak istemişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.