Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarık Akan hayatını kaybetti! Tarık Akan kimdir?
Tarık Akan hayatını kaybetti! Tarık Akan kimdir?
Tarık Akan geride bıraktığımız gün 66 yaşında hayata veda etti. Geride çok sayıda film ve milyonlarca gözü yaşlı hayran bırakan usta oyuncunun hayatı da tıpkı bir film gibiydi. Tarık Akan pazar günü sevenlerinin eşliğinde sonsuzluğa uğurlanacak.
Magazin 16 Eylül 2016 - 10:15

Her erkeğin idolü olan; kadınların ise büyük bir hayranlıkla izlediği unutulmaz oyuncu Tarık Akan 66 yaşında hayatını kaybetti. Yeşilçam’ın efsane oyuncularından Tarık Akan bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Tarık Akan, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Akciğer kanseri hastalığıyla mücadele eden ve son üç aydır tedavisi sürdürülen Tarık Akan, son olarak geride bıraktığımız ay hakkında çıkan öldü haberlerini bizzat yalanlamış tedavisinin sürdüğünü açıklamıştı. Tarık Akan’ın ölüm haberi, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından: “Tarık Akan 16 Eylül Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Halkımızın başı sağolsun” satırlarıyla duyuruldu.  Tarık Akan için 18 Eylül Pazar günü saat 14.00’te Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda cenaze töreni yapılacak. Tarık Akan’ın cenazesi törenden sonra Teşvikiye Camii’nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedilecek.

İLGİLİ HABERBarış Zeki Üregül'den babası Tarık Akan'la ilgili açıklamaBarış Zeki Üregül’den babası Tarık Akan’la ilgili açıklama

TARIK AKAN KİMDİR?

Asıl adı, Tarık Tahsin Üregül olan Tarık Akan, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da bir abla ve bir ağabeyden sonra üçüncü çocuk olarak doğdu. Tarık Akan, bir dönem subay olan babası Yaşar Üregül’ün görevi nedeniyle Erzurum, Dumlupınar’da yaşadı. Babasının tayini üzere Kayseri’ye taşındılar ve ilkokulu da burada tamamladı. Babasının emekliliği üzerine İstanbul’a tekrar taşındı ve Bakırköy’e yerleşti. Bakırköy’e taşındıktan sonra ortaokul ve liseyi burada tamamladı. Liseyi bitirdikten sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi’ne girdi ve burada makine mühendisliği bölümünü okudu.

İLGİLİ HABERÜnlü isimlerin Tarık Akan'a veda mesajlarıÜnlü isimlerin Tarık Akan’a veda mesajları

TARIK AKAN’IN SİNEMADAN ÖNCEKİ HAYATI

Sinemaya geçmeden önce Bakırköy’deki plajlarda can kurtaranlık yapan Tarık Akan, bir yandan da sokaklarda işportacılık yapıyordu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Makina Mühendisliği okuduktan sonra Gazetecilik Yüksek Okulu’na girdi ve bu okuldan mezun oldu.

İLGİLİ HABERSinema Artisti Yarışması birincisi Tarık AkanSinema Artisti Yarışması birincisi Tarık Akan

TARIK AKAN’IN İLK FİLMİ

1969 yılından sonra, 1970 yılında Ses adlı derginin düzenlediği Sinema Artist Yarışması adlı yarışmaya katılarak birinci oldu. Yarışmada birinci olduktan sonra 1971 yılında Fatma Girik ile başrolü paylaştığı Solan Bir Yaprak Gibi filmi ile sinemaya adım attı.

İLGİLİ HABERYılmaz Özdil'den Tarık Akan yorumuYılmaz Özdil’den Tarık Akan yorumu

1979 yılında askerlik görevini yedek subay olarak Denizli’de yapan Tarık Akan, sinemacılığın kötü gittiği 1978-1981 yılları arasında ticari taksi alarak kiralama sistemi ile ticaret hayatına devam etti.

 

Tarık Akan, 1980 yılında 12 Eylül Darbesi’nde 12 yıl hapis cezası ile yargılanmış, 2.5 ay hücre hapsi cezası almıştır.

7 Ağustos 1986 tarihinde Yasemin Erkut ile evlenen Tarık Akan’ın bu evliliğinden 1986 yılında Barış Zeki Eregül dünyaya gelmiştir. Ardından 1988 yılında ikiz olan Yaşar Özgür ile Özlem dünyaya gelmişlerdir. 1991 yılında Bakırköy’de olan Taş Mektep adlı ilkokulun ortaklarından birisi olmuştur. Tarık Akan, geride bıraktığımız aylarda akciğer kanseri olduğu ortaya çıkmış, tedavi sürecine başlanmıştı.

taskoleji

Tarık Akan’ın kurucusu oldugu Taş Koleji usta oyuncunun vefatının ardından başsağlığı mesajı yayımladı.

İLGİLİ HABERTarık Akan ile bir köy kahvehanesinde...Tarık Akan ile bir köy kahvehanesinde…

Son güncelleme: 13:30 - 17.09.2016