IBTimes'da ve Gizmodo'da yer alan habere göre, New Mexico'daki Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması(SDSS) bölümünde çalışan bir grup astronom, Samanyolu Galaksisi boyunca yaklaşık 150 bin yıldızın bileşimini analiz etmek için APOGEE(Apache Point Observotary Galaktik Evrim Deneyi) spektografını kullandı. Ekip, yıldızların her birinde karbon, hidrojen, azot, oksijen, fosfor ve sülfür olmak üzere "CHNOPS" elementleri miktarını kataloglamış ve galaksideki bu yaşam yapı taşlarının prevalansını(yayılma durumunu) çizmişti.

Araştırmacılar, spektroskopiyi, -madde ve elektromanyetik radyasyon arasındaki etkileşimin ölçülmesi- her bir elementin varlığını hesaplamak için kullandılar ve bir yıldızın içinden geçen her bir element tarafından yayılan kendine has bir ışık dalga boyu bulundu. Oluşturulan kompozisyonu saptamak için yıldızların ışık yelpazesinde parlak ve karanlık yamalar hesaplandı.

[old_news_related_template title="Samanyolu Galaksisi'nin kayıp karanlık ikizi Dragonfly 44 ile tanışın" desc="Samanyolu Galaksisi'nin 'karanlık ikizi' Dragonfly 44, bilimin en büyük gizemlerinden birini çözmek için bize yardımcı olabilir." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/08/10kpoc.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/samanyolu-galaksimizin-kayip-karanlik-ikizi-dragonfly-44-ile-tanisin-1366667/"]

APOGEE, Samanyolu Galaksimizdek tozları, kızılötesi dalga boylarını kullanarak görebilir. Bu sayede çok geniş bir dalga boyu aralığını daha ayrıntılı olarak gözlemleyebilir.

SDSS basın bülteninde yer alan açıklamada "Bu alet, elektromanyetik spektrumun yakın-kızılötesi kısmında ışığı toplar ve bir prizmada olduğu gibi, yıldızların atmosferlerinde farklı elementlerin işaretlerini ortaya çıkartmak için onu dağıtır. APOGEE tarafından araştırılan yaklaşık 200.000 yıldızın bir kısmı, potansiyel olarak dünya benzeri gezegenleri bulmak üzere tasarlanan NASA Kepler misyonunun hedeflediği yıldız örnekleri ile örtüşüyor. Günümüzde sunulan araştırma, kayalık gezegen barındırılmasına dair kanıtlar sunan ve APOGEE tarafından araştırılmış 90 Kepler yıldızına odaklanmaktadır" diyor.

[old_news_related_template title="Avrupa Uzay Ajansı Samanyolu Galaksisi'ndeki 1.142 milyar yıldızı böyle haritaladı" desc="Science Alert'te yer alan habere göre, 2013 yılında ESA, Samanyolu'nun 3 boyutlu haritasını çıkarmak için fırlattığı Gaia uzay teleskobu, 14 aylık bir sürecin sonunda 1,142 milyar yıldızın pozisyonlarını belirlemeyi başardı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/09/sammmanyolu.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/avrupa-uzay-ajansi-samanyolu-galaksisindeki-1-142-milyar-yildizi-boyle-haritaladi-1399246/"]

Araştırmacılar, Samanyolu Galaksisi merkezinin CHNOPS elementlerinin en bol olduğu bölge olduğunu keşfetti. Ancak, belki de araştırmayı daha da ilginç kılan unsur, birçok yıldızın arasında dağılmış halde bulunan bu çok önemli elementlerin aynı zamanda vücudumuz kütlesinin %97'sini oluşturmasıdır.

Başka bir deyişle, tam anlamıyla hepimiz "yıldızların çocuklarıyız!"

[old_news_related_template title="700 milyon trilyon gezegen arasında Dünya tek" desc="Bilim insanlarının yaptığı son analize göre, bildiğimiz evren sınırları içerisinde 700 milyon trilyon gezegenden hiçbiri Dünya'ya benzemiyor" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/02/21/earth.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/700-milyon-trilyon-gezegen-arasinda-dunya-tek-1101721/"]

Araştırmanın kendimiz hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olmasına ek olarak, bu yeni harita bizi, Dünya'nın ötesinde gerçekleşen geçmiş ve gelecekteki yaşama doğru yönlendirebilir.

Ohio State Üniversitesi'nden Jennifer Johnson "İnsan vücudunda bulunan yüzlerce binlerce yıldız arasında bulunan tüm önemli elementleri şimdi Samanyolu haritasın altına almamız inanılmaz bir insan hikayesi oluşturuyor. Bu bize, galaksimizdeki gerekli elementlere sahip yaşamın nerede ve ne zaman bir tür "geçici Galaktik yaşanabilir bölge" evrimi sağlayabileceğine dair yer kısıtlaması yapmamıza izin veriyor." diyor.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

[old_news_related_template title="Bu denklem fiziği değiştirebilir: ER=EPR" desc="1935 yılında fizikçiler evreni anlamak için iki teorik fizikle ilgili anahtar temaya dair makale yayımladı. Solucan delikleri ve kuantum dolaşıklığı. Peki, birbirinden ayrık olarak tanımlanan bu iki olgu gerçekte aynı şey olsaydı?" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/09/denk.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/bu-denklem-fizigi-degistirebilir-erepr-1374002/"]