Sözcü Plus Giriş

sozcu.com.tr / DIŞ HABERLER 

Denizin üzerinde sarp bir kayalığa yerleştirilmiş çelik ve camdan oluşan bu ev, denize gerçekten sıfır. Hatta eksi 1! Avustralya’nın güneybatı kıyılarında, Hint Okyanusu’na bakan bir uçuruma yerleştirilmiş bu ev görenleri hayrete düşürüyor.

KABUKLU DENİZ CANLILARINDAN İLHAM ALDILAR

‘Uçurum ev’ adı verilen konsept tasarım, prefabrik yapı uzmanı Avustralyalı bir grup mimara ait. Modscape Concept adına çalışan mimarlar, kaya üzerinde asılı duran kabuklu deniz canlılarından ilham almış.

Henüz tasarım aşamasında olan ‘Uçurum ev’ projesinde yok yok…

Biri banyolu olmak üzere üç büyük yatak odası, şık salonu, ferah banyosu, sundurmalı park yeri bulunan projenin en alt katında ‘cesareti olanlar için’ bir de açık alan bulunuyor.

ASANSÖRLE İNİLİYOR

Uçurum ev, asansörle birbirine bağlı 5 modülden oluşuyor ve çelik platformun kazıklarla uçurumun yüzüne çakılmasını öngörüyor.

Minimal tasarımıyla konukların tüm dikkatini okyanus manzarasına çeken Uçurum ev, Victoria eyaleti kıyılarında ‘aşırı uçlarda’ bir yazlık ev yapılıp yapılamayacağını soran bir çiftin başvurusu üzerine tasarlanmış.

DOĞAL EROZYON TEHLİKESİ OLABİLİR

İngiltere Kraliyet Mimarlık Enstitüsü’nün eski başkanı Maxwell Hutchinson, kıyıdaki doğal erozyon tehlikesine karşın tasarımın sağlamlığına vurgu yapıyor.

Kayaya saplanan konsol kirişlerin, tıpkı bir dağcıyı destekleyen kramponlar gibi yapıyı destekleyebileceği kaydediliyor.

EVLER YUKARINDAN AŞAĞI ASILABİLİR

Hutchinson, “Genelde evlerin yerdeki temel üzerinde yukarı doğru yükseldiği düşünülse de, pekala yukardan aşağıya doğru asılabilirler” diyor.

Hutchinson ayrıca, “Bütün bunlar pahalı işler. Zira inşaat sektörü olağandışı şeylerden hiç hoşlanmaz” şeklinde uyarıda bulunarak yüksek maliyete dikkat çekiyor.

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

Muhteşem manzaralı ve gerçekten denize sıfır ev bu ev, yükseklik korkusu olmayan ve cüzdanı şişkin maceraperestler için biçilmiş kaftan.

Dünyanın başka yerlerinde de yüzer evler, sualtı evleri ve hatta buzdan oteller gibi alışılmışın dışında yapı örnekleri bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:11:37,