Reklamsız Sözcü

CHP İzmir Milletvekili Adayı Özcan Purçu kimdir?

Özcan Purçu, 2015 Haziran genel seçimlerinde CHP İzmir milletvekili adaylarından biri. Avrupa Konseyi Türkiye Romanları Temsilcisi olan Özcan Purçu kimdir?

android-time 10:12
CHP İzmir Milletvekili Adayı Özcan Purçu kimdir?
Özcan Purçu, 2015 Haziran genel seçimlerinde CHP İzmir milletvekili adaylarından biri. Avrupa Konseyi Türkiye Romanları Temsilcisi olan Özcan Purçu kimdir?

Özcan Purçu, İzmir’den CHP Milletvekili adaylarından biri oldu. 37 yaşında olan Özcan Purçu, İzmir 1. Bölge 5. sıradan girecek 7 Haziran’da yapılacak genel seçime. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili kontenjan adaylarını belirlemek için saat 20.00’da toplandı. Dışarıya isimlerin sızmaması için Genel Merkez’in etrafına jammerlar (sinyal kesici) yerleştirildi. Edinilen bilgiye göre İzmir’de iki bölgede 1. 3. ve 5. sıra kontenjan adayları şunlar oldu. Peki Özcan Purçu kimdir?

İzmir 1. Bölge 1. Sıraya Zeynep Altıok Akatlı, 3. sıraya Tuncay Özkan, 5. Sıraya ise Özcan Purçu.

İzmir 2. Bölge 1. Sıra Selin Sayek Böke, 3. Sıra Zekeriya Temizel, 5. sıra Aytun Çıray.

ÖZCAN PURÇU KİMDİR?

37 yaşında 2 çocuk babası olan Özcan Purçu, Aydın Sökeli. Özcan Purçu, kendi anlattığı hayat hikayesinde ailesinin 1950 yıllarında Çanakkale’den Söke’ye geldiklerini söyledi. Avrupa Romanlar ve Göçebeler Forumu Türkiye Temsilcisi Özcan Purçu, CHP 2. Bölge 5. Sıradan milletvekili adayı oldu. Özcan Purçu, Aydın’ın Söke İlçesi’nde ancak iki yatak konabilen eskidiği için üç ayda bir yenisi kurulan naylon çadırda doğdu, tuvalet ve banyonun dışarda olduğu, suyun camiden taşındığı Roman mahallesinde büyüdü. Çadırda mum ışığında sokak lambası altında ders çalıştı, sepet örerek ailesine destek oldu. Annesinin terlikleriyle okula gitti. Özcan Purçu, neden kaymakam olmak istediği sorulunca bütün Romanların kaymakama gitmesiydi diye cevap verdi. Bu imkansızlıklara rağmen üniversitede kamu yönetimi eğitimi aldı ancak kaymakam olamadı. “O çamurdan kurtulmak için okumam lazımdı” diyen Özcan Purçu, bugün TBMM’ye girmeye hazırlanıyor. Özcan Purçu aynı zamanda İzmir'de bulunan Avrupa Konseyi Türkiye Romanları Temsilcisi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more