Stephen Hawking: Yapay zeka insanlığı bitirecek

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Stephen Hawking, saygın bilim-teknoloji dergisi Wired'a konuştu. Cambridge Üniversitesi'nde görevli Hawking, "Teknoloji bir noktada insanlardan daha üstün bir noktaya gelecek ve insanları ortadan kaldıracak" ifadelerini kullandı.

Stephen Hawking: Yapay zeka insanlığı bitirecek

Sık sık Dünya’nın sonuna dair açıklamalarıyla gündeme gelen dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking, yine korkutucu bir uyarıda bulundu.

75 yaşındaki bilim insanı, teknolojinin korkutucu boyutlarda hızla geliştiğini söyledi.

Stephen Hawking: Uzaylılar Colomb gibi gelebilir İlginizi Çekebilir Stephen Hawking: Uzaylılar Colomb gibi gelebilir
Hawking, dünyaca ünlü teknoloji dergisi Wired’a konuştu. Hawking, yapay zekanın insanlık için bir süre sonra tehdit oluşturacağını söyledi. Cambridge Üniversitesi’nde ders veren fizikçi, “Robot ve bilgisayarların çok gelişmesi bir noktadan sonra insanlığı tehdit eden bir noktaya gelecek. Eğer insanlar bilgisayar virüsü tasarlarsa yapay zeka bunu geliştirerek, ortadan kaldırabilir” dedi. Hawking'in doktora tezi rekor kırdı İlginizi Çekebilir Hawking'in doktora tezi rekor kırdı
Dergiye açıklamalarda bulunan Hawking, “Makineler bir süre sonra insanlardan daha aktif olacak ve Dünya’yı yönetebilecek bir konuma gelecek. İnsanlık acilen koloni yapabileceği bir gezegen bulmalı ve buralara yerleşmeli. Çünkü artık geri dönülemez bir noktaya geldik. Küresel nüfus alarm vererek artıyor ve Dünya’mız çok küçük. Artık kendimize zarar verme raddesine geldi” ifadesini kullandı.