Sözcü Plus Giriş

Emekli maaşı başlangıç tarihi nasıl öğrenilir? Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, yaş şartı ve sigortalılık süresi şartlarını sağladıktan sonra emeklilik için başvurulur ve ardından emekli maaşı beklenir. Peki, Emekli maaşı başlangıç tarihi nasıl öğrenilir? Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar? Merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...

Sozcu.com.tr
08:11 -
Emekli maaşı başlangıç tarihi nasıl öğrenilir? Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar?

Emeklilik başvurusunu yapmış olanların en merak ettiği konuların başında emekli maaşı başlangıç tarihi nasıl öğrenilir? Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar? soruları gelmektedir. Şimdi merak ettiğiniz soruları tüm detayları ile anlatmaya çalışalım…

EMEKLİ MAAŞI BAŞLANGIÇ TARİHİ?

5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi(SSK) kapsamında çalışanların emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Bir örnekle açıklayacak olursak; 5 Kasım 2018 tarihinde aylık talebinde bulundunuz. Bu durumma emekli maaşınız 01.12.2018 tarihinden itibaren bağlanır. 05.11.2018 tarihinden itibaren emekli maaşını hak ediyor olsanız bile Kasım ayı için size herhangi bir ödeme yapılmaz. Talep tarihini takip eden ay başından itibaren bağlanır.

EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN BİRİKMEYE BAŞLAR?

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra emekli maaşı bağlanma süresi ortalama olarak 1.5 ile 2.5 ay arası olarak ifade edilse de, emekli maaşının hangi tarihte başlayacağıyla alakalı kesin bir tarih verilmesi mümkündür. Emekli maaşının ne zaman birikmeye başladığı sorusu ise kanunda belirtilen tarih, başvuru yapılan ayın ertesindeki ilk gündür. Yani kişi örneğin 20 Mart 2018 tarihinde emeklilik dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim ettiğinde, evrakların tam ve eksiksiz olması ve kişinin kanunda belirtilen şartlar çerçevesinde emekliliğe hak kazanması durumunda 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle emekli maaşı almaya hak kazanır.

Burada emekli maaşı bağlanma süresi 2.5 ayı bile bulsa, kişinin emekli maaşı 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle birikmeye başlayacaktır. Bu durum 4-A SSK emeklileri için geçerli olmakla beraber 4-B BAĞKUR ve 4-C kapsamı içerisinde aynı ayrıntıların belirtilmesinde bir sakınca yoktur. Her üç durumda da kişilerin yetkili makamlardan aldıkları sevk onayının yanında Sosyal Güvenlik Kurumuna verdikleri dilekçenin ardından takip eden ayın ilk günü maaş hak edişi başlamaktadır.

İLGİLİ HABERHareketsiz emekli maaşı nedir? Hareketsiz emekli maaşı nedir? İLGİLİ HABERİlk emekli maaşı nasıl hesaplanır?İlk emekli maaşı nasıl hesaplanır?
Son güncelleme: 11:15 06.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more