Sözcü Plus Giriş

Ghosn’ın tahliyesine itiraz

Nissan-Renault-Mitsubishi'nin tepe yöneticisi Carlos Ghosn'un tahliye talebi reddedildi. Ghosn 10 gün daha tutuklu kalacak. Japonya, Renault-Nissan- Mitsubishi ortaklığının Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn'un tutuklanmasının ardından Nissan-Renault küresel ortaklığının istikrarı için çalışmaya hazır olduğunu belirtirken, Asahi gazetesi savcıların Nissan'a karşı dava açmayı değerlendirdiklerini bildirdi.

12:47 -
Ghosn’ın tahliyesine itiraz

Reuters’ın Japon Kyodo News’tan aktardığı habere göre Ghosn 10 gün daha gözaltında kalacak.

Nissan Motor Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ghosn’u şirket parasını kişisel amaçlı kullanma ve gelirini eksik beyan etmekle suçlamıştı. Nissan Ghosn’u yarın görevinden almayı planlıyor.

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Japon savcıları Pazartesi günü Ghosn’u tutukladı ve Ghosn ve Temsilci Direktör Greg Kelly’nin 2010 mali yılında başlayan beş yıldan fazla bir süre boyunca Ghosn’un 10 milyar yen (88,65 milyon $) olan maaşı yarısı olarak göstermek için birlikte plan yaptıklarını söyledi.

Asahi ismini vermediği kaynaklara dayandırdığı haberinde yanlış beyanın, Nissan’ın da sorumluluk taşıdığı anlamına geldiğini ve savcıların Nissan’a karşı dava açma olasılığını incelediğini belirtti.

Japonya’nın üst düzey hükümet sözcüsü Renault-Nissan- Mitsubishi ortaklığı “Fransız-Japon endüstriyel başarısının sembolü ve bunu desteklemeye devam edeceğiz” diyerek üç otomobil üreticisi arasında isikrarlı bir iş birliği çağrısı yaptı.

REUTERS

İLGİLİ HABERGhosn, Renault'nun tepesinden indiGhosn, Renault'nun tepesinden indi
Son güncelleme: 13:28 21.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more