Sözcü Plus Giriş

Seçim paketinden bir destek de müteahhide

Hükümetin seçim öncesinde alelacele çıkardığı seçim paketinden lüks konut müteahhitlerini kurtaracak yeni bir teşvik desteği daha çıktı. Sıfır konut ve ofis satışından tapu harcı alınmayacak. 500 bin liralık sıfır konut için 20 bin TL yerine 2 bin TL ödenecek.

Erdoğan SÜZER
Güncellenme: 08:27, 03/05/2018
Seçim paketinden bir destek de müteahhide

Torba seçim paketine göre hükümet, sıfır konut ve işyerlerinin satışını canlandırmak amacıyla toplam yüzde 4 olan tapu harcını onda 1'e kadar düşürebilecek. Bu sayede sıfır konut almak isteyenlerin maliyeti düşerken müteahhitler de büyük bir harç yükünden kurtulacak. Düzenlemenin, ürettikleri lüks konut ve işyerlerini satamadıkları için zora giren müteahhitlerden gelen talep üzerine torba tasarıya konulduğu bildirildi.

SIFIR KONUTA TEŞVİK

Harçlar Kanunu'na göre, halen her türlü konut ve işyeri alım satımı sırasında alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 oranında tapu harcı tahsil ediliyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bugün görüşülmesi kararlaştırılan tasarının 12'nci maddesiyle hükümete sıfır konut ve işyeri için farklı bir harç oranı belirleme yetkisi veriliyor. Buna göre Bakanlar Kurulu dilediği zaman toplam yüzde 4'lük bu oranı yüzde 0.4'e kadar indirerek harç maliyetini sıfıra yaklaştırabilecek. Aynı şekilde hükümet, aynı oranı bir kat artırabilecek. Ancak yetkinin harcı artırmak için değil, düşürmek için alındığı belirtiliyor.

20 BİN YERİNE 2 BİN LİRA 

Mevcut düzenlemeye göre 500 bin liralık bir konutu alanlar, konut sıfır da olsa, ikinci el de olsa 10 bin lira tapu harcı ödüyor. Alıcının yanı sıra satıcılardan da ayrıca 10 bin lira harç alınıyor. Böylece 500 bin liralık konutun satışı sırasında devletin kasasına toplamda 20 bin lira giriyor. Bu maddenin yasalaşması ve hükümetin de yetkisini kullanması halinde 500 bin liralık ikinci el konut alan ve satanların maliyeti yine 20 bin lira olarak kalacak. Ancak aynı değerde sıfır konut alan ve satanlar toplamda 20 bin lira yerine biner lira olmak üzere toplamda sadece 2 bin lira harç ödeyecekler.

06-insaatttt

Paket çuvala dönüşebilir

Milyonlarca emeklinin yanı sıra devlete borcunu zamanında ödemeyenleri sevindirecek seçim paketi bugün (Perşembe) Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak. Bu nedenle gazi, şehit yakını, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri ile terörden zarar görmesi nedeniyle aylık alan siviller eğer aynı zamanda emekli aylığı alıyorsa, toplamda 2 bin lira bayram ikramiyesi alabilecek.

Yayınlanma Tarihi:02:58,