Sözcü Plus Giriş

Soğana ne oluyor?

Türkiye bir haftadır soğanın peşinde. Zabıtalar depolara baskın yaparken fiyatlar bir ara 5 TL'ye kadar çıkmıştı. Soğan bu sene Avrupa'da da sorunlu bir tarım ürünü, rekolte düşük, büyük soğan bulmak zorlaştı. Fakat oralarda kimse depo basmadı. Peki ya dünyada soğan fiyatları ne kadar?

Sozcu.com.tr
11:47 -
Soğana ne oluyor?

Türkiye bir haftadır soğanı konuşuyor. Bir yandan zabıtalar memleketin dört bir yanında soğan depolarının peşinden koşarken bir yardan dar gelirli sofrasına soğanı nasıl koyacağının derdinde. Aslına bakarsanız soğan şu an dünyada da sorunlu bir tarım ürünü. Türkiye'deki sorun ne? Türkiye'de soğandaki sorun çiftçilerin geçen yıl soğandan kâr etmemesinden dolayı bu sezon soğan ekmemiş olmaları.

Türkiye'nin soğan deposu Ankara Polatlı'nın Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre bu yıl 80 bin dekarlık soğan ekildi, geçen sene bu rakam 100 bin dekardı. Öte yandan bölgede yaşanan sulama sorunları da ekim alanının azalmasına neden oldu.

Numbeo verilerine göre Türkiye'de ortalama bir kilogram soğan 3.85 TL'den satılıyor. Bu rakam şu an marketlerdeki soğan fiyatı ile uyumlu. Numbeo'nun listesine göre Türkiye dünyada 90 ülke arasında soğanın en pahalı olduğu 59'uncu ülke. Böyle bakınca ortada bir sıkıntı yok gibi gözüküyor çünkü sıralama euro bazında.

26kasimsogangraf

EN PAHALISI JAPONYA’DA

İş alım gücüne döndüğünde gerçek tablo ortaya çıkıyor. Bir asgari ücretli aylık maaşı ile 412 kilogram soğan alabiliyor. Peki ya dünyanın en pahalı soğanını satan Japonya'da durum nasıl. Japonya'da bir kilogram soğan 2.68 euroya (16 TL) satılıyor. Japonya'da asgari ücret 150 bin yen civarında. Yani ülkede asgari ücret yaklaşık 1165 bin euro. Japonya'da bir asgari ücretli aylık 434 kilogram soğan alabiliyor. Türkiye ile arada çok fark yok gibi fakat Japonya’da da özellikle büyük kentlerde asgari ücret ödeyen yok.

Mardin'de ele geçirilen soğanlar. Fotoğraf: İHA

Mardin’de ele geçirilen soğanlar. Fotoğraf: İHA

FRANSIZ 877 KİLOGRAM ALIYOR

Dünyanın en pahalı soğanını satan 9. ülke olan Fransa'da ise asgari ücretle 877 kilogram soğan alınabiliyor. Fransa'da asgari ücret 1500 euro.

AVRUPA'DA DA İŞLER İYİ DEĞİL

Küresel gıda tüccarlarının online platformu Fresh Plaza'da yer alan bilgilere göre bu yıl soğan için parlak bir sene değil.

Hollanda: Hasat yüzde 30 daha azaldı. Büyük boy bulunmuyor.

İspanya: Yeterli büyüklükte soğan yok.

Almanya: Soğan üreticisi ama fiyatlar yükseliyor.

Fransa: Yağmur beklendiği gibi olmadı. Üretim düştü.

Son güncelleme: 12:16 26.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more