Sözcü Plus Giriş

Varlık barışında inceleme muafiyeti

Varlık Barışı için flaş bir düzenleme yapıldı. Buna göre yurt dışından Türkiye'ye parasını getiren kişi parasını kendi hesabına aktarmak zorunda değil. Örneğin Fransa'dan parasını Türkiye'ye getiren bir kişi parasını Türkiye'deki hesabına aktarmadan bir başkasının hesabına aktarırsa vergi incelemesinden muaf olacak.

10:46 -
Varlık barışında inceleme muafiyeti

“Varlık barışı” olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilerek ekonomiye kazandırılmasına ilişkin esaslarda düzenlemeye gidildi.

Gelir İdaresi Başkanlığının “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği’nde (seri No: 3) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

İSPAT EDİLMESİ GEREKECEK

Şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun hükümlerinden yararlanabilecek.  Gerçek kişilere ait olduğu halde bu kişilerin ortağı veya kanuni temsilcisi oldukları yurt dışındaki şirketlerce tasarruf edilen varlıkların da ilgili gerçek kişiler adına bildirilerek aynı hükümlerden yararlanması mümkün olacak.  Ancak bildirim veya beyan dışındaki nedenlerle yapılacak inceleme esnasında söz konusu varlıkların şirket veya şirket ortaklarına ya da gerçek kişilere ait olduğunun ispat edilmesi gerekecek.

AA

Son güncelleme: 14:41 18.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more