Sözcü Plus Giriş

Zamlar geri alınsın

BOTAŞ’ın doğalgaza yüzde 49.5 zam yapmasından sonra elektrik ve gaz fiyatlarının artması isyan ettirdi. TÜSİAD İSO ve TÜRKONFED zamların gözden geçirilmesini istedi.

Taylan BÜYÜKŞAHİN
02:54 -
Zamlar geri alınsın

Türk sanayisinin en büyük kuruluşları, BOTAŞ'ın elektrik üretim santrallerine verilen doğalgaza yüzde 49.5 zam yapmasını eleştirdi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ) elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazın fiyatını yüzde 49.5 artırmasının ardından, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), elektriğe konutta ve sanayide yüzde 9, doğalgaza ise konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam yapması büyük tepkilere neden oldu.

Doğalgaz çevrim santrellerinin kullandığı gaza yüzde 49.5 zam yapılınca elektrik fiyatları da arttı.

Doğalgaz çevrim santrellerinin kullandığı gaza yüzde 49.5 zam yapılınca elektrik fiyatları da arttı.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, faturanın her defasında sanayicilere kesildiğini dile getirerek yapılan zammın geri çekilerek tekrar değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise “Zam oranı zaten şok edici bir boyutta, bu sanayimizin tüm kesimlerinde derin bir şok yarattı ve o şok devam ediyor” dedi.

BÜYÜK ŞOK YARATTI

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan “BOTAŞ Türkiye'nin enerji dünyasında üretimle ilgisi olan herkesin önemli iş ortağı. Bugün Türkiye'de hiçbir müessesenin ürünün satın aldığın malın fiyatını yüzde 49.5 artırma hakkı olduğunu düşünmüyorum” dedi. Doğalgaz fiyatlarının artırılmasına ilişkin bir televizyon kanalına değerlendirme yapan Bahçıvan, “Oyunun içindeki oyuncularla istişare edilmeden, olumsuz etkiler istişare edilmeden yapılmamalıydı. Zam oranı zaten şok edici bir boyutta, bu sanayimizin tüm kesimlerinde derin bir şok yarattı ve o şok devam ediyor. Hele üretim ekonomisine önem verilecek bir dönemde böylesine bir tavrın gelmesini hoş görmek mümkün değil” dedi.

Erdal Bahçıvan

Erdal Bahçıvan

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ise “Yüzde 50 civarında bir zamdan bahsediyoruz. BOTAŞ'ın teknik olarak hesaplandığında önemli nedenleri olabilir, dövizin artışı ve toplam bütün bu ilişkilerin neticesinde. Ama bunun bir seferde sanayi başta olmak üzere bütün yapıya yansıması hakikaten çok katlanılabilir bir durum değil. Yani keşke bunlar tekrardan geriye çekilip tekrar yeni bir yapılanma dahilinde yapılsa. İş dünyası olarak bu değişikliklerin ister istemez zorlayıcı nedenlerden dolayı alınmasını anlıyoruz ama bunun uygulanması daha yumuşak geçişlerle sağlanabilir” diye konuştu.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, BOTAŞ'ın zammının, Türkiye sanayisini ve iş dünyasını derinden etkileyeceğini söyledi. Turan, ekonomideki gidişatın toparlanması için üretim odaklı büyümenin şart olduğu bir ortamda, KOBİ'ler başta olmak üzere üretim yapan tüm işletmeleri zora sokacak bu zam oranının, ivedilikle yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

YILBAŞINA KADAR ERTELENSİN

Elektrik ve doğalgazın sanayicinin en önemli girdilerinden olduğunun altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise zamların yılbaşına ertelenmesi gerektiğini söyledi.
Palandöken, “Enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artıracaktır. Esnaf ve sanatkarımız en yüksek tarifeden elektriği ödeyen kesim olduğu için de bu zamdan en çok esnafımız etkilenecek. Bu nedenle zamların yılbaşına kadar ertelenmesi sanayiciyi ve esnafı rahatlatacağı gibi enflasyon oranlarının daha fazla artmasına da etki etmeyecektir” dedi.

Yeni zamlar bekleniyor

Elektrik ve doğalgaz fiyatları konusunda enerji çevrelerinin uzun süredir üzerinde durduğu zamlar bugün itibariyle açıklandı. Yeni dönemde hem elektriğe hem de doğalgaza gelen zammı değerlendiren Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, piyasaları saracak bir ‘kısır döngü' riskinin de olduğuna dikkati çekerek, “Doğalgaz zammı elektrik üretiminde yeni bir maliyet artışı getirdiğinde elektrik zammını boşa çıkaracak, elektrik maliyetlerini ve takas fiyatlarını etkileyecek bir kısır döngüye girilebilir. Yükselen maliyetler nedeniyle piyasa takas fiyatları yükselecektir” dedi.
“Zamların tetikleyici sebepleri içerisinde döviz kurlarını ve faiz oranlarını sayabiliriz” diyen Kumbaroğlu, “Enerji sektöründe birçok şirket finansal darboğaza girdi. Bir taraftan elektrik üretimi için doğalgaz ve kömür ithalatı sektörde maliyetleri yükseltirken dövizle borçlanan enerji şirketleri büyük riski oluşturuyor” dedi.

Maliyetler artınca zam kaçınılmaz oldu

İstanbul'un Avrupa yakasında görevli elektrik tedarik şirketi olan ve 4.5 milyon abonesi bulunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nu açıkladı. Rapora göre yılın ilk altı ayında 70 bin 520 gayrimenkulün kapısı ilk kez açılırken, bir önceki yıl bu rakam 83 bindi. İkinci el gayrimenkule taşınma hareketi de bu dönemde 201 bin 554 oldu. Raporu değerlendiren CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, 650 bin abonenin halen kendi aboneliklerini üzerlerine almadığını, bu durumun usulsüz elektrik kullanımına ve çeşitli mağduriyetlere neden olduğunu söyledi. Usulsüz kullanım durumunda müşterinin elektrik açma kapama bedelinin 5 katı ceza ödediğini ifade eden Bakal, tüketicilere abonelikleri üzerlerine alma çağrısı yaptı. 500 bin abonelerinin fatura ödemek için ikinci ihbarı beklediklerini anlatan Bakal, her ay 90 bin civarında abonenin de elektriğinin kesildiğini kaydetti. Enerji sektöründe bir sıkıntı yaşandığını da belirten Bakal, maliyetler nedeniyle zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Son güncelleme: 03:02 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more