Sözcü Plus Giriş

İşte bedelli askerlik yapılacak iller… Bedelli askerlik düzenlemesinde son durum!

Bedelli askerlik yapacaklar için detaylar belli oldu. 15 bin lira ücret, 21 günlük temel eğitim kesinleşti ve bu bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 tarihi ve öncesi doğumlular faydalanabilecek. Bedelli askerlik içimn son aşama Cumhurbaşkanının onayı kaldı. İşte merak edilenler...

13:38 -
İşte bedelli askerlik yapılacak iller… Bedelli askerlik düzenlemesinde son durum!

Bedelli askerlik tasarısını içeren torba yasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve yasa haline geldi.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bedelli askerliğe ilişkin düzenleme konusunda, “Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Cumhurbaşkanımızın imzalaması öngörülüyor” dedi. Bedelli askerlikle ilgili planlamalar devam ederken TBMM'den geçen kanunun, Cumhurbaşkanınca imzalanıp, Resmi Gazetede yayınlanması bekleniyor. Bu aşamadan sonra 3 ay süre ile bedelli askerlik başvuruları alınacak ve celp dönemleri de Kasım ayından itibaren belirlenecek.

ÇALIŞANLAR İŞTEN ÇIKMAK ZORUNDA MI?

Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenleme hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

İLGİLİ HABERBedelli askerlik yapılacak iller hangileri?Bedelli askerlik yapılacak iller hangileri?
Son güncelleme: 14:11 01.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more