FETÖ komisyonunda görev alan isimler AKP listesinden çıkarıldı

AKP’nin Milletvekili aday listelerinde en büyük sürprizlerden biri de TBMM FETÖ Darbesini Araştırma Komisyonu üyeleri arasında oldu. Başkan Reşat Petek listeye giremedi. Komisyon Başkanvekili Selçuk Özdağ ile komisyon üyeleri Zekeriya Birkan (Bursa), Hüseyin Kocabıyık (İzmir) ve Burhanettin Uysal (Karabük) da liste dışı kaldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün eniştesi Necip Fazıl Kurt da İzmir’den 6. Sıra adayı oldu.

FETÖ komisyonunda görev alan isimler AKP listesinden çıkarıldı

BBP kökenli 18 isim AKP'den aday gösterildi. Genel Başkan Mustafa Destici, Ankara (2.bölge) birinci sıra adayı oldu. BBP'li Remzi Çayır (Diyarbakır 5.sıra) ve Tuna Koç (Ankara 7. Sıra) adayı yapıldı. Birçok BBP'li seçilemeyecek yerden aday gösterildi.

BELEDİYE BAŞKANI ADAYLAR

Fatih eski Belediye Başkanı Mustafa Demir, Konya Büyükşehir eski Belediye Başkanı Tahir Akyürek  Samsun Büyükşehir eski Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz (Samsun), Bilecik eski Belediye Başkanı Selim Yağcı (Bilecik) adayı oldu.

SON DAKİKA: AKP milletvekili aday listesi belli oldu! Sürpriz isimler İlginizi Çekebilir SON DAKİKA: AKP milletvekili aday listesi belli oldu! Sürpriz isimler

DAVUTOĞLU EKİBİ ÇİZİLDİ

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu aday olmamıştı. 2015'te Davutoğlu'nun listeye koyduğu ve kendisine yakın duran isimlerin tamamı liste dışında kaldı. Sanatçı İbrahim Tatlıses, milli futbolcu Tanju Çolak, Burdur eski Valisi Şerif Yılmaz, adaylık müracaatı olmasına rağmen listeye giremedi. AKP'de 2002'den itibaren farklı dönemlerde milletvekilliği yapan 31 isim de yeniden döndü. İşte eski vekil olup listeye giren o isimler;

Hacı Turan (Ankara), Fetani Battal (Baburt), Ziver Özdemir (Batman), Ekrem Çelebi (Ağrı), Murat Yıldırım (Ankara), Feyzi Berdibek (Bingöl), Cemal Taşar ve Vahit Kiler (Bitlis), Oya Eronat (Diyarbarkır), Fahri Çakır (Düzce), Sermin Balık ve Zülfi Demirbağ (Elazığ), Fazilet Dağcı Çığlık (Erzurum),  Derya Bakbak ve Ali Şahin (Gaziantep), Hüseyin Yayman (Hatay), Recep Özel (Isparta), Canan Kalsın, Alev Dedegil, Cumhur Ünal (Karabük), Yunus Kılıç (Kars), Ahmet Salih Dal (Kilis), Orhan Erdem, Gülay Samancı (Konya), Veysi Şahin (Mardin), Osman Ören (Siirt), Rizgin Birlik ve Emin Dindar (Şırnak), İsmail Güneş (Uşak), Gülşen Orhan (Van) ve Polat Türkmen (Zonguldak).