YAŞ’ta siviller azaldı

Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçları ile tayin, terfi ve emekliliklerin ele alındığı Yüksek Askeri Şura toplantılarına katılacak üyeler yeniden belirlenirken, sivillerin sayısı azaldı.

YAŞ’ta siviller azaldı

Daha önce YAŞ’ta yer alan Başbakan ve 5 Başbakan yardımcısı, yeni sistem gereği artık olmayacak. YAŞ’ta Cumhurbaşkanı yardımcısı ile 6 bakan yer alacak. Askeri kanat ise 4 isim ile temsil edilecek. Böylelikle daha önce 10 olan sivillerin sayısı 7’ye düştü, askerlerin sayısı ise aynı kaldı.

Yeni YAŞ toplantılarına Cumhurbaşkanı veya belirleyeceği yardımcısının yanı sıra, Adalet, İçişleri, Dışişleri, Milli Savunma, Hazine Maliye ile Milli Eğitim Bakanları katılacak. Askeri kanadı ise Genelkurmay Başkanı ile Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları temsil edecek.

Son yapılan YAŞ toplantısına Başbakan Binali Yıldırım ile Başbakan yardımcıları Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Bekir Bozdağ, Recep Akdağ, Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli katılmıştı. Askeri kanat, yeni YAŞ toplantısında Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal ile temsil edilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...