Sözcü Plus Giriş

Volkswagen Türkiye’yi mi seçecek?

Reuters'ın haberine göre Volkswagen, elektrikli otomobil modellerinin üretimi için Almanya'da yer alan 3 fabrikasında dönüşüm yapacak. Bu fabrikalar sadece elektrikli modellerin üretimine yoğunlaşırken markanın en önemli modellerinden biri olan Transporter'ın üretimi de Almanya'nın dışına çıkacak. Transporter üretimi marka için Ford'un Türkiye'deki fabrikası düşünüyor!

Sozcu.com.tr
12:28 -
Volkswagen Türkiye’yi mi seçecek?

Volkswagen ve Ford’un geride bıraktığımız yaz aylarında elektrikli otomobiller ve hafif ticari araçlar için ortak üretim planlarından sizlere bahsetmiştik. Şimdi ise bu planlar biraz daha öteye gidiyor. Bu ilerleyişin Türkiye’ye de katkısı olacak gibi gözüküyor.

images%2foriginal%2f18893-idfamilyb

Volkswagen’in 2022 yılında piyasaya sunacağı I.D. Family, elektrikli otomobil modelleri için Almanya’da yer alan üç fabrikasını kullanması gerekiyor. Çünkü marka, bu modellerin 20 bin euro’dan daha az fiyata sahip olmasını istiyor. MEB yani elektrikli otomobil platformunun giriş versiyonunu kullanacak olan modelden yılda 200 bin adet üretilecek.

shutterstock_1028527432

16 kasımda Avrupa’nın en büyük içten yanmalı motor üreticisi Volkswagen’in değişim stratejisi için toplantı yapacağı da belirtildi. Markanın ID Buzz adını verdiği elektrikli motorlu minibüsü Transporter T6’nın yerini alacak. Bu araç VW’nin Hannover fabrikasında üretiliyor ve bu fabrikada değişime uğrayacak. Bu değişim sonucunda ise Transporter modellerinin nerede üretileceği hakkında belirli iddialar var. Bu durumun bizi ilgilendiren bölümü ise Transporter modellerinin Türkiye’deki Ford fabrikasında üretilmesinin planlanıyor olması…

shutterstock_1080661751

İddiaları güçlü kılan en önemli konular ise Ford ve Volkswagen markasının elektrikli araçlar, otonom sürüş ve hafif ticari araçlar için görüşmeler yapıyor olması. Ford özellikle Amerika’daki pick-up pazarını domine ederken Volkswagen’de Avrupa’daki binek otomobil pazarını domine ediyor. Tüm bu konuların kesinliğe kavuşması içinde 16 kasımda gerçekleşecek olan toplantıyı beklememizde fayda var!

Son güncelleme: 12:31 09.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more