Sözcü Plus Giriş

Bağırsak kanaması nedir? Bağırsak kanamasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ağızdan ya da makattan gelen kanamayla kendini belli eden, kişide halsizlik yapan bir hastalık olan bağırsak kanaması ile ilgili merak edilen her şey haberimizde... Bağırsak kanaması nedir? Bağırsak kanamasının nedenleri belirtileri ve tedavisi...

Sozcu.com.tr
08:03 -
Bağırsak kanaması nedir? Bağırsak kanamasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Genelde yaşı ilerlemiş bireylerde görülme sıklığı daha yüksek olan bağırsak kanaması nedir? Bağırsak kanamasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında aradığınız tüm bilgiler haberimizde…

BAĞIRSAK KANAMASI NEDİR?

Bağırsak kanaması ağızdan ve makattan gelen kan ile ortaya çıkmaktadır. Nedeni ince ve kalın bağırsaktaki rahatsızlıktan dolayı olmaktadır. Oluşan yırtıklardan dolayı bu durum meydana gelir.

BAĞIRSAK KANAMASININ NEDENLERİ

Bağırsak kanamasına neden olabilecek rahatsızlıklar şunlardır;

– Hemoroit
– Anal fistül
– İltihabik durumlar (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı)
– Kolorektal polip
– Kolorektal kanser
– Divertiküler hastalık
– Yapısal damar bozuklukları

İLGİLİ HABERMutluluk ve depresyon bağırsaklarla ilgiliMutluluk ve depresyon bağırsaklarla ilgili

BAĞIRSAK KANAMASININ BELİRTİLERİ

Meydana gelen belirtiler kanamanın şiddeti ve yerine göre farklılık gösterebilir. Rektum ya da kalın bağırsağın alt bölümlerinden gelen kanama, dışkıyla karışık ya da ayrı bir şekilde taze kan şeklinde olur. Üst sindirim sisteminden gelen kanamalarda ise, siyah, kokulu, cıvık bir dışkıyla beraber olur.

Aynı zamanda kahve telvesi biçiminde ya da taze kan şeklinde kusma da meydana gelebilir. Gizli kanama olması durumunda, dışkıda renk değişikliği olmayabilir. Ani başlayan kanamalarda halsizlik, ishal, kramp tarzı karın ağrısı, nefeste güçlük çekme görülebilir. Hastanın şoka girmesi durumunda idrarda azalma, tansiyon düşmesi, nabız hızlanması görülür. Hastaların renkleri solar, güçsüz, halsiz ve uyku hali meydana gelir. Gizli kanamalarda hastalarda anemi gelişir.

BAĞIRSAK KANAMASI TEDAVİSİ

Bağırsakta kanamanın varlığı tespit edilmesi halinde hasta hemen yatağa yatırılmalı ve tam istirahat halinde yemek yemeden bekletilmelidir. Karnın üzerine konulan buz kesesi ile hekim beklenerek, hekimin verdiği kan durdurucu ve kan pıhtılaşmasını kolaylaştıran ilaçlar ile tedavi sürdürülmekle birlikte, kanamanın nedeni tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Genelde yaşı ilerlemiş bireylerde görülme sıklığı daha yüksek olan bağırsak kanaması, erkeklerde daha fazla görüldüğü tespit edilmektedir. Çocuklarda gerçekleşen makattan gelen kanamada ise pek fazla korkuya kapılmaya gerek bulunmamaktadır.

İLGİLİ HABERAlerji tedavisinin anahtarı bağırsaklardaAlerji tedavisinin anahtarı bağırsaklarda
Son güncelleme: 11:52 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more