Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Türkiye’nin yediği kazık akıllara zarar!

6 Temmuz 2018 Yazarlar

Hani hep “Cumhuriyet tarihinde yapılmayanları yaptık” dediler ya… Sonunda gerçekten yaptılar! Türkiye'yi cumhuriyet tarihinin en büyük kazığına oturttular! O kadar belliydi ki işin bu raddeye geleceği… Türkiye'nin Türk Telekom özelleştirmesinden “milyarlarca dolar zarar” edeceği…

* * *

1993 yılı başlarında Telekom'a 25-30 milyar dolar piyasa değeri biçiliyordu. O dönemde Türkiye'nin 26 milyar dolar toplam dış borcu vardı.

2005 yılının Kasım ayında yüzde 55 hissesi için en yüksek teklifi veren Saudi Oger, 6.5 milyar dolar ile 21 yıllığına Türk Telekom'un işletme hakkını aldı.

* * *

Özelleştirme borcunu ödemek için Türk Telekom hisselerini teminat göstererek bizim bankalardan kredi istedi. Nasıl özelleştirmeyse artık bu kredinin verilmesi için İktidar devreye girdi. Kredi verildi. Adamlar “elin taşı ile elin kuşunu” vurdu. Bizim paraları cebine koydu!

Zira imtiyaz sözleşmesinde Türk Telekom hisselerinin rehin, ipotek, teminat olarak kullanılabileceğine ilişkin hüküm yoktu! Birileri bir yolla izin vermiş olmalı ki kredi bulunabildi. Sizce sorumlusu kimdi?

* * *

“Haydi, tatlıya bağlayalım” dedi batak paraları topladı. Ödenmeyen faturaları tahsil etti. Şirket demirbaşları, arsaları, binaları, taşınmazları cayır cayır sattı. Bırakın onları eldeki bakır kabloları bile sattı. Paraları kasaya attı. Kâr payı olarak dağıtıp kendi aldı! İhale şartnamesinin gerektirdiği altyapı yatırımlarını da yapmadı.

* * *

Bankalardan aldığı kredinin tamamını 9 yılda çıkardı. Türk Telekom para basmaya, Lübnanlı Hariri Ailesi cebini şişirmeye, yandaşa reklam yağdırmaya, eşe dosta ballı maaşlar dağıtmaya devam etti.  Bir de arsız arsız krediyi yapılandırmak istedi.

2013 yılında ilk yılları ödemesiz olarak 4 milyar 750 milyon dolarlık yeni kredi alıp, eskiyi sildi. Zarar edersin, para kazanamazsın, işler kötü gider anlarım. Şirket kredileri ödemediği gibi 5.7 milyar dolar yani bugünün parasıyla 26 milyar lirayı cebe attı!

* * *

Sadece yüksek maaş almaları için Hazine adına yönetime atanan, kamu haklarını korumayan Türk Telekom yöneticileri ne iş yaptı? Bütün bunlar olurken onlar neredeydi? Kim, neden, onları o göreve atadı? Her şeye rağmen aldıkları yıllık “huzur hakkı” parası onlara pek bir yaradı!

Türkiye'nin en değerli şirketlerinden, ülkenin iletişim altyapısının neredeyse tamamını oluşturan Türk Telekom'un iş bilmez yöneticiler tarafından düşürüldüğü, ülkenin düştüğü hale bakın…

* * *

Şirketin tamamının borsa değeri bugün 4 milyar dolara geriledi. Şirketi 21 yıllığına kiralayan Saudi Oger'in elindeki hisselerin borsa değeri bugün 2.2 milyar dolar ediyor. Hem de sözleşmenin bitmesine sadece 8 yıl kaldı! Geçen yılları da düşersek, devir alınan hisselerin şu anki değeri yaklaşık 900 milyon dolar… Kazığın böylesi akıllara zarar!

sozcu-banner-1 YAZARIN TÜM YAZILARI