Sözcü Plus Giriş
SAYGI ÖZTÜRK

Yazlık saray için köylülerin tarlaları kamulaştırılıyor

11 Kasım 2018
marmars

Marmaris Okluk Koyu, Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde sade haliyle tanındı. Şimdi aynı yerde büyük binalar yapılıyor, Cumhurbaşkanlığı'nın yazlık sarayı genişledikçe genişliyor. Marmaris'in Karaca, Kuzuotu, Malderesi köyleri, Okluk Koyu'nun çevresindedir. Şu günlerde bazı köylülere Marmaris Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda 28 Kasım 2018 tarihinde müdür odasında bulunmaları isteniyor. Nedeni ise “Pazarlık görüşmesine davet” olarak açıklanıyor.

Kimilerinin atalarından kalma arazilerinin kamulaştırma kararı, köylüleri bir anda çaresiz duruma itti. Okluk Koyu'nda yaptırılan Cumhurbaşkanlığı sarayı giderek genişliyor, köylülerin ellerindeki araziler de bu yüzden kamulaştırılıyor.

GEREKÇE: KAMU YARARI

Marmaris Milli Emlak Müdür Vekili Sezai Suda, 2 Kasım 2018 tarihli “Pazarlık görüşmesine davet” yazısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın oluruyla, Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere arazinizin kamulaştırılması ve Hazine adına tescil edilmesi uygun görüldüğünü belirtiyor. Muğla Valiliği İl İdare Kurulu da 24.10.2018 tarihli kararıyla söz konusu taşınmazların Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmasında kamu yararı gördü.

Araziler için öncelikle “Pazarlıkla satınalma” yöntemi uygulanacak. Satınalma usulü ile kamulaştırmanın yapılmaması halinde İdare tarafından ilgili mahkemeye bedel tespiti ve tescil talebinde bulunulacak. Yani, sizin satmak istememeniz bir sonuç getirmeyecek.

ÜÇ- BEŞ KİŞİ DEĞİL

Kamulaştırılacak araziler öyle üç-beş kişiye ait değil. Onlarca kişinin arazisi ellerinden gidiyor. Doğdukları, büyüdükleri, geçimlerini sağladığı toprakları elinden alınacak olan köylüler son derece üzgün. Arazilerinin çok kıymetli olduğunu biliyorlar. Konuştuğum bir köylü, “İnanın kara kara düşünüyoruz. Yapacak bir şeyimiz de yok. Örneğin benim arazim, Cumhurbaşkanlığı binasına 2 kilometre uzaklıkta. Buna rağmen hepimizin arazileri elimizden alınıyor” diyor.

Köylülere göre, yaklaşık 200 dönüm tapulu arazi Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi için kamulaştırılacak. Yani, bir dönemin mütevazı, cumhurbaşkanının dinlendiği yerlerde, bugün çok sayıda bina yapılmış durumda. Bu da yetmiyor, genişledikçe genişliyor.

Tekneciler de artık Okluk Koyu, İngiliz Limanı, Değirmenbükü'nü unutsun. Çünkü birçok yer tekne trafiğine kapatılıyor. Bazı tekne, butik otel ve lokanta sahipleri tanıdık müşterilerine, geldiklerinde mağdur olmamaları için uyarı mesajları gönderiyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yaptırılan binaların önemli bir bölümü tamamlanmış durumda. Ancak, kamulaştırmalarla birlikte yeni binaların yapımı da gündemde. Binaların yapıldığı biliniyor ama neler yapıldığını açıkçası bilen de yok…

denizbaykal

Türk siyasetinin bilge isimlerinden Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumu her geçen gün iyiye gidiyor. “Deniz Baykal da belediye başkan adaylığı için başvurmuş” denildiğinde tabii önce espri sanıyorsunuz. Sonra gerçek ortaya çıkıyor.
Gerçekten Deniz Baykal Bursa-Mudanya Belediye Başkan adaylığı için başvurmuş. Ama bu Deniz Baykal, Mudanya'da yaşayan Avukat Deniz Baykal. Siyasetin içinde olan Deniz Baykal bize şunları söyledi:
“Bursa'da siyasetin içindeyim. Mudanya'da yaşıyorum. Partime ve halkımıza birçok noktada hizmet verdim, vermeye devam ediyorum. Mudanya'nın tarihi ve kültürel mirasıyla, tarımsal ürünleriyle, deniziyle, stratejik konumuyla bırakın Türkiye'yi dünyanın gözbebeği olması gerektiğini düşünüyorum. Ben de ‘Başka bir Mudanya mümkün' diyerek başkanlığa aday olmak istiyorum. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu kentin hayallerin ışığında ayağa kalkacağına inanıyorum.”
Deniz Baykal, “Bizim önceliğimiz Mudanyalıların huzuru ve mutluluğu, bu amaçla yola çıktım” diyor. CHP Genel Merkezi, ikinci bir Deniz Baykal'a “Evet” der mi, bunu da göreceğiz.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more