Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den gelen son uyarılar: Bir tarafta kar, bir tarafta bahar!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yayınladığı son hava durumu haritalarıyla vatandaşları uyardı. Son dakika uyarılarına göre ülkenin bir bölümünde bahar havası olurken, bir diğer yarısında ise kar ve soğuk hava hakim olacak. Akdeniz, İç Anadolu'nun güneydoğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile bazı illerde yağış bekleniyor. Doğu Anadolu Bölgesi'ne ise çığ ve buzlanma uyarısı yapıldı. İşte son hava durumu raporu...

11:33 -
Meteoroloji’den gelen son uyarılar: Bir tarafta kar, bir tarafta bahar!

Metoroloji’den alınan son dakika verilerine göre; yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu’nun güneydoğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Konya ve Kırşehir çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde (Malatya, Elazığ ve Iğdır hariç) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak, mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgarın genellikle kuzey, kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

YÜKSEK KESİMLER DİKKAT!

Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak yağışların, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ile Bursa'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı öngörülüyor.

BUZLANMA VE ÇIĞ UYARISI

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerden Van, Muş, Bitlis ve Hakkari için buzlanma ve çığ uyarısında bulunuldu. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı çok bulutlu, aralıklarla kar yağışlı olacak. Hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında seyredeceği bölgede, gece ve sabah buzlanma ile don, yer yer de sis ve pus bekleniyor. Gece en düşük sıcaklık, sıfırın altında olmak üzere Muş’ta 4, Bitlis’te 3, Hakkari’de 1 derece ölçüldü. Van’da ise sıcaklık sıfır derece kaydedildi. Günün en yüksek sıcaklıklarının ise Van ile Hakkari’de 4, Bitlis’te 2 ve Muş’ta 1 derece olması bekleniyor. Öte yandan, Van Gölü’nde hava çok bulutlu ve kar yağışlı olacak, rüzgar akşam kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde esecek. Bölge genelindeki buzlanma ve yüksek kesimlerde çığ tehlikesine karşı vatandaşlar ile yetkililerin dikkatli ve tedbirli davranması gerekiyor.

5 GÜNLÜK HARİTALI TAHMİN

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı, çok bulutlu 9

İstanbul: Parçalı bulutlu 9

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 16

Bursa: Parçalı ve çok bulutlu 10

Adana: Parçalı, çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 16

Antalya: Parçalı, çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 16

Samsun: Parçalı, çok bulutlu 8

Trabzon: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu 8

Erzurum: Parçalı, çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 2

Diyarbakır: Parçalı, çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 8

Son güncelleme: 13:09 29.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more