Ve yayınlandı! Türkiye’nin yeri maalesef…

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'nde Türkiye 153 ülke arasında 130'uncu sırada yer aldı.

Ve yayınlandı! Türkiye’nin yeri maalesef…

Endekste Türkiye; kadınların ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği kategorisinde 136’ncı, işgücüne katılımda 135’inci, aynı işe eşit ücrette 106’ncı, eğitim olanaklarına erişimde 113’üncü, sağlıkta 64’üncü ve siyasi yaşamda temsilde 109’uncu sırada yer aldı.

Endeks; kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim olanakları, sağlık ve kadınların siyasal açıdan güçlendirilmesi gibi kriterlere göre hazırlanıyor.

Bölgesel sıralamada ise Türkiye; Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki 19 ülke arasında İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Tunus’un ardından 5’inci sırada yer alıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; İzlanda cinsiyet eşitsizliğinin en az görüldüğü ülke olarak bu yıl da birinci sırada.

“UÇURUMUN KAPANMASI 100 YIL ALACAK”

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve Genel Müdürü Klaus Schwab, cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini belirterek, “Bu yılki rapor, bu konuda acilen harekete geçilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Şimdiki değişim hızıyla eşitsizliğin ortadan kaldırılması yaklaşık 100 yıl alacak” şeklinde konuştu.

Schwab, şöyle devam etti:

“Özellikle genç kuşağın bu konuda ilerici görüşlere sahip olduğu günümüzün küreselleşen dünyasında bu kabul edilemez bir durum. Eşit katılımı sağlayamazsak, tüm toplum için dördüncü sanayi devrimi taahhüdümüzü yerine getiremeyiz, ortak refaha ulaşma yolunda ekonomilerimizi büyütemeyiz ve Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşamayız.”

2006’dan beri yayımlanan endekste ilk 10 ülke şöyle sıralandı:

İzlanda
Norveç
Finlandiya
İsveç
Nikaragua
Yeni Zelanda
İrlanda
İspanya
Ruanda
Almanya

Listeye göre cinsiyet eşitsizliğinin en fazla olduğu 10 ülke ise şöyle:

144. Umman
145. Lübnan
146. Suudi Arabistan
147. Çad
148. İran
149. Demokratik Kongo Cumhuriyeti
150. Suriye
151. Pakistan
152. Irak
153. Yemen

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...