Sözcü Plus Giriş

Ateş karşısında çalışan işçiye 60 gün, bakana 90 gün!

SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını geçtiğimiz günlerde 45’e çıkardı. Ancak listede bu kadarına da pes dedirten bir detay var. Buna göre termik santralde çalışanlara, itfaiye erlerine, alüminyum işçilerine 360 güne karşılık ilave 60 gün verilirken, yasama organı ile dışarıdan atanan bakanlara 90 gün verildi.

Güncellenme: 13:40, 02/10/2019
Ateş karşısında çalışan işçiye 60 gün, bakana 90 gün!

Kamuoyunda “yıpranma hakkı” olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin olarak SGK geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı ve bu süreden faydalanan meslek kuruluşlarının sayısını artırdı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45’e çıktı.

Ancak uygulamada dikkat çeken bir detay var. Buna göre cam, döküm kalıp fabrikalarında, ateş karşısında çalışan işçiler ile itfaiye erlerine 360 güne ilave 60 gün verilirken, yasama organları ile dışarıdan atanan bakanlara 90 gün verildi.

DAHA ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55’ten 50’e indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor.

SADECE MADENDE ÇALIŞANLARA 180 GÜNLÜK SÜRE VERİLİYOR

Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.

KİMLER YARARLANIYOR?

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 meslek grubu yararlanıyor. İşte o meslek gruplarının detayları…

NOT: Eğer bu habere cep telefonunuzdan erişiyorsanız resmi yakınlaştırarak tablonun detaylarını okuyabilirsiniz. 

Yayınlanma Tarihi:09:19,