Asker yatakhanesi bile kiralanabilecek

Tank Palet fabrikasını özelleştirmeye açan iktidar şimdi de askeri gazino, vardiya yatakhaneleri ve değerli sosyal tesisleri özel şirketlere kiralayacak.

Asker yatakhanesi bile kiralanabilecek

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) elindeki Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine tepkiler devam ederken şimdi de askerin kullandığı kışla yatakhaneleri, gazinolar ve sosyal tesisler tehlikeye girdi. AKP milletvekilleri, TSK personelinin askeri eğitim ve dinlenme amacıyla kullandığı kışlaların içinde ya da dışındaki sosyal tesisleri, gazinoları, vardiya yatakhanelerini ve özel donanımlı eğitim merkezlerinin özel şirketlere kiralanması için yasa teklifi hazırladı. Teklif, muhalefetin itirazlarına rağmen İçişleri Komisyonundan geçirilip genel kurula gönderildi.

Askeri birlik niteliğindeki Tank Palet fabrikasının kiralama yoluyla özelleştirilmesi askeriyedeki diğer birimlerin ranta açılmasında adeta yol oluyor. Askeriyenin elindeki sosyal tesis ve gazinoların özel sektöre kiralanmasının önünü açacak düzenleme, içerisinde dışarıdan atanan bakanlara aileleriyle birlikte ömür boyu ücretsiz sağlık hizmeti verilmesinden milletvekillerine çakarlı araç kullanma ayrıcalığı tanınmasına kadar bir dizi önemli madde içeren yasa teklifinin içerisine konuldu.

Teklifin 22 ve 32'nci maddelerine göre, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı vardiya yatakhaneleri, gazinolar, kantinler ve sosyal tesisler ile özel, yerel ve kış eğitim merkezlerinin tamamı, bir kısmı ya da bazı şubeleri özel kişi veya şirketlere kiraya verilebilecek. Böylece askeri birliklerin içinde ya da dışında bulunan ve TSK personelinin yararlanabildiği bu yerler, kiralama yetkisi verilen kişi ya da şirketler tarafından işletilip kazanç elde edilen yerlere dönüşecek. Mevcut düzenlemede bu yerlerin komutanlıklar tarafından kurulacağı hükmü yer alırken işletmesinin kiralanabileceğine yönelik bir izin bulunmuyordu.

Teklife göre, kiralamadan elde edilecek gelirlerin tamamına yakını komutanlıklara aktarılırken küçük bir bölümü de bütçeye gönderilecek. Tesislerden yararlanacak tüm askeri ve sivil personelden üye aidatı ve kart ücreti alınacak.

KUŞLAR BİTTİ SIRA LEYLEĞE GELDİ

Düzenlemeye sert tepki gösteren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, böyle bir maddeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek itiraz etti. Milletvekillerine verilen bilgi notunda, ‘buralarda er, erbaş sayısının az olmasından, erlerin artık askerlik yapmamasından kaynaklı müşteri bulamamaktan' bahsedildiğini belirten Öztunç, “Sanki gazinolara er gidiyordu. Bu şöyle söylenebilir: ‘Rant yaratmak istiyoruz, yeni rant yerleri.' Bu komutanlıkların Akdeniz'de, Ege'de çok güzel yerleri var. Yer de kalmadı, bütün kuşlar bitti, sıra leyleğe geldi. Buraları peşkeş çekmek istiyoruz denebilir. Bunu kabul edemeyiz” dedi.

VARDİYA YATAKHANESİ NEDİR?

TSK yasalarında vardiya yatakhanesi; askerî gazino ve kışla gazinoları dışındaki, TSK personeli ile eş, çocuk, kardeş, anne ve babası gibi hak sahiplerinin öncelikle barınma olmak üzere konaklama, beslenme ve günlük ihtiyaçlarının karşılandığı kışla içindeki veya dışındaki yerler, şeklinde tanımlanıyor. Kış eğitim merkezleri ise askerlerin kış şartlarında hayatta kalmasını sağlayacak eğitimlerin verildiği yerler olarak ifade ediliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...