Sözcü Plus Giriş

AKP’nin itfaiyeli reklamı Meclis gündemine geldi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye personelinin AKP’nin reklam filminde oynatılmasını Meclis gündemine taşıdı. Tekin, kamu çalışanlarının siyasi faaliyette kullanılmasının suç olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan, “İtfaiyeciler önceden bilgilendirildi mi” ve “Filmin masrafını kim karşıladı” sorularına yanıt istedi.

Başak KAYA
06:10 -
AKP’nin itfaiyeli reklamı Meclis gündemine geldi

AKP'nin 31 Mart'ta yapılacak seçimlere yönelik “Gönülden Yaparsan Gönüller Kazanırsın” adıyla yayınlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye personeli ile araç gereçlerinin kullanıldığı reklam filmi, Meclis gündemine taşındı.

Gürsel Tekin

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesinde, kamu personelinin bir siyasi parti ve adaylar lehine reklam amaçlı kullanıldığını savundu. Önergede, “Bu durum yasalara aykırı değil midir? Reklam filminde yer alan kamu personeli, filmin ne amaçla çekildiği konusunda önceden bilgilendirilmiş midir? Filmin masrafları kim tarafından karşılanmıştır?” soruları yöneltildi.

‘Gönülden yaparsan gönüller kazanırsın' adıyla yayınlanan reklam filminde, itfaiyeciler dua ederek yangına gidiyor…

BELEDİYE PERSONELİ KULLANILIYOR

Tekin SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada da “Kanunlarımız çok açıktır. Memur ve hizmetlileri ile, her türlü araç-gereç ve imkanlarının, bir siyasi bir parti veya adayın emrinde ya da herhangi bir siyasi faaliyette çalıştırılmaları, kullanılmaları veya kullandırılmaları yasaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel ve araç gereçlerinin bir siyasi partinin reklam filminde kullanılması yasalara göre suçtur” dedi.

Son güncelleme: 05:46 20.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more