Sözcü Plus Giriş

Barış Pınarı Harekatı nereye yapılıyor? İşte Suriye haritası ve Fırat’ın doğusu…

Barış Pınarı Harekatı, Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi ile 9 Ekim saat 16.00’da başladı. Türkiye'nin birinci gündem maddesi haline gelen Barış Pınarı Harekatı ile Fırat'ın doğusundaki terör hedefleri vurulmaya başlandı. Peki Barış Pınarı Harekatı nedir, nereye yapılıyor, nereleri kapsıyor? İşte Fırat'ın doğusu ve Suriye haritası...

08:47 -
Barış Pınarı Harekatı nereye yapılıyor? İşte Suriye haritası ve Fırat’ın doğusu…

Fırat’ın doğusuna yönelik günlerdir beklenen operasyon Barış Pınarı Harekatı başladı. Milli Savunma Bakanlığı, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekatına başladı” ifadelerini kullandı. İşte Barış Pınarı Harekatı hakkında merak edilenler…

BARIŞ PINARI HAREKATI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından #BarısPınarıHarekatı etiketi Twitter gündeminde birinci sıraya çıkmıştı.

Erdoğan konuşmasında “Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

HAREKAT NERELERİ KAPSIYOR? FIRAT’IN DOĞUSU NERESİ?

Fırat Nehri’nin doğusundaki en büyük yerleşim alanları Halep’in Ayn El Arab, Rakka’nın Tel Abyad ve Tabka, Haseke’nin Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ile Deyrizor’un kuzey kesimlerinden oluşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesaplarından duyurduğu, ‘Barış Pınarı Harekâtı'nın ilk kısmını hava operasyonları oluşturdu. Saat 16.00'da başlayan hava operasyonunda Türk savaş uçaklarının, Talebyat ile Resulayn’da 30 kilometre kadar içeri girdiği ve terör örgütünün mühimmatının imha edildiği belirtildi.

KARA HAREKATI DA BAŞLADI

Suriye'nin kuzeyindeki PYD/YPG mevzilerine düzenlenen hava operasyonları sürerken saat 22.35 sularında kara harekâtının da başladığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat'ın doğusuna kara harekatına başladı” ifadelerini kullandı. Askeri kaynaklar da Türk kara birliklerinin Resulayn ve Tel Abyad'da 4 koldan giriş yaptığını bildirdi.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin son dakika açıklamasıCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin son dakika açıklaması İLGİLİ HABERBarış Pınarı Harekatı'nda son durum...Barış Pınarı Harekatı'nda son durum...
Son güncelleme: 10:11 10.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more