Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’la tokalaştı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal 26. ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı. Devlet törenine davet edilmeyen İmamoğlu, anıtmezara girişinde, seçimlerdeki rakibi Binali Yıldırım ile tokalaştı. İmamoğlu, Yıldırım ile karşılaşma anını gazetecilere şöyle anlattı; "Aslında ben, yürüdüğünü görünce arabamdan indim ve 'Merhaba’ deme ihtiyacı hissettim. Biraz daha duraksasaydı, kucaklardım da açık söyleyeyim. Çünkü milletin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Ben, devlet törenine davet almadım. Alsaydım gelirdim. Nereye davet alırsam oraya giderim. Sayın Yıldırım olacakmış, Sayın Cumhurbaşkanı olacakmış, hiç umursamam. Herkesin göreve gelişini, seçilişini saygıyla karşılarım. Onlar kucaklamasa, ben kucaklarım. Kucaklamada iyiyim yani. Hiç kimse kaçamaz kucaklayışımdan."

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için İstanbul Topkapı’daki Anıt Mezar’da düzenlenen törene katılan AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ayrılırken resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu mezara geldi.

İmamoğlu’na babası Hasan İmamoğlu ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de eşlik etti. İmamoğlu, vatandaşları yoğun ilgisi altında anıtmezara ulaştı. Vatandaşlar İmamoğlu’na, ”Sayın Başkanım hoş geldiniz. İyi sabrediyorsunuz. İnşallah yolunuz açık olsun Sayın Başkanım. Başkan yürü, her şey güzel olacak Başkan. İyi olacak Başkanım inşallah, taşımayı onlar yaptı. Sizin için çalıştık Başkanım. Hadi bugün alalım mazbatayı” sözleriyle destek verdi.
İmamoğlu, Özal Ailesi’ne taziyelerini bildirip, dua ettikten sonra, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“DÜNYAYA FARKLI BİR BAKIŞ AÇIŞ VARDI”

Ziyaretin ardından basına açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu şöyle konuştu; “26 yıl önce kaybettiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı anmaya geldik. Manevi huzurunda dua ettik. Babam, siyaset döneminde Özal’la birlikte siyaset yapmış bir kişiydi. Ben de 12-13 yaşlarında o günleri yaşamış birisiyim. Kısmet oldu, böyle bir gün çalışırken inşaatımızda bir seçim döneminde, koşarak konvoyun önünde durdum. Konvoy durdu, horonu oynamaya başlayınca karşı karşıya geldik. İlk karşılaşmamız öyle olmuştu. Trabzon’un sahilinde, bir yolda yüz yüze gelmiştik, hatırlıyorum. Ruhu şad olsun. Rahmetli Özal, 12 Eylül sonrasında yeniden göreve gelme sürecinde mücadele etmiş birisi. Dünyaya farklı bir bakış açış vardı. 12 Eylül sonrasında, yeniden seçimle göreve gelme sürecinde, farklı dirençlerle mücadele etmiş birisi. O dönemin sürecine baktığımızda, tarif şöyleydi: 4 tarafı düşmanla çevrili, bütün komşularıyla sıkıntılı bir tarif söz konusuydu.”

“SÖZ MİLLETİNDİR” HATIRLATMASI

“Rahmetli Özal siyasetin paradigmalarını, kurallarını değiştiren farklı bir boyut kattı” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “O boyutla beraber, Türkiye’ye faklı bir boyut kattı. Türkiye’nin sıkışıp kalmış ortamlarından sıyrılma mücadelesi verdi. Bugüne baktığımızda aslında ne yazık ki bazı benzer şeyler yaşıyoruz. Nedir onlar? Herkes düşmanımız. Türkiye’nin içinde milyonlarca vatan haini var. Sanki terör bu ülkenin kaderiymiş gibi. Bu anlayışla hareket etme süreci yaşanıyor. Türkiye’nin soluk alması lazım. Bugünkü anlayışın süreci bu şekilde sıkıştırması, ülkeyi köşeye sıkıştırması üzücü. Ben, rahmetli Özal’ın manevi huzurunda bunu hatırlatmak istiyorum. Menderes’in ve Özal’ın
temsilcisiyiz diyorlar. Kabul etmiyorum, böyle bir ruh yok. Rahmetli Menderes de ”Söz milletindir” diyen bir başbakanlık yaptı. Herkesin hataları, yanlışları, doğruları olabilir ama biz, doğrularla yol yürümek zorundayız. Biz, geçmişteki yanlışlarla değil, doğrularla bu ülkeye yön vermek zorundayız.”


“SÜRECİN NETLEŞMESİNİ DİLİYORUZ”

Bugün, bazı vesayetler üzerinden, baskı altında kurumlara yön vererek karar aldırma çabası olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Millete yüzünü dönmeyip, bir odada, ‘Bavulların içinden tavşan çıkararak ne yaparız' anlayışıyla milletin iradesini baskı altına alma mücadelesini
görüyoruz” ifadelerine yer verdi. İmamoğlu şöyle devam etti;
“Bu üzücü. Canımızı sıkıyor. Sürecin netleşmesini diliyoruz. Ben kendimi, yaşadıklarımı, toplumun bu süreçteki karar alma mekanizmasını, tam da işte o, ”Söz milletindir” anlayışıyla, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir anlayışıyla ve Hakimiyet-i Milliye ruhuyla, ben kendimi, hem 16 milyon insanın hem de Türkiye’deki 82 milyon vatansever vatandaşımızın vicdanına emanet etmiş durumdayım. Biz, iyilerle, doğrularla geleceğe bakmaz zorunda, geçmişten ders çıkararak, geleceğe daha düzgün bir demokrasi ortamını yaratarak yol yürümeyi hedef şekline getirmeliyiz”

“HİÇ KİMSE KAÇAMAZ KUCAKLAYIŞIMDAN”

Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin ‘Mevzuatlar nedeniyle mi devlet törenine katılmamayı tercih ettiniz ve Binali Yıldırım ile karşılaştığınızda ne geçti aranızda?' şeklindeki sorusuna şu karşılığı verdi;
“Aslında ben, yürüdüğünü görünce arabamdan indim ve ‘Merhaba' deme ihtiyacı hissettim. Biraz daha duraksasaydı, kucaklardım da açık söyleyeyim. Çünkü milletin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Ben, devlet törenine davet almadım. Alsaydım gelirdim. Ben, zaman dilimini öğrenmeye çalıştım ve geldim, duamı ettim. Nereye davet alırsam oraya giderim. Sayın Yıldırım olacakmış, Sayın Cumhurbaşkanı olacakmış, hiç umursamam. Herkesin göreve gelişini, seçilişini saygıyla karşılarım. Onlar kucaklamasa, ben kucaklarım. Kucaklamada iyiyim yani. Hiç kimse kaçamaz kucaklayışımdan”

“NİKAH KIYILDI. NİKAH DEFTERİ MAZBATA”

“Yasal olarak mazbata almanızın önünde engel kalmadı yasal olarak. Bugün, yarın bekliyor musunuz mazbatayı?” Şeklinde bir soruyu İmamoğlu şöyle yanıtladı;
“Şu anda bildiğim kadarıyla Maltepe’de birleştirme tutanakları tutuldu. Yazılmak üzereydi bildiğim kadarıyla. Süreci yasal işleyişi belli. İstanbul İl Seçim Kurulu, birleştirme tutanağını netleştirecek. Netleştiği an, mazbatanın bir anlamı kalmıyor. Özgür Bey’in (Özel) güzel bir tanımlaması vardı dün. Nikah kıyıldı. Nikah defteri mazbata. Ama nikah kıyıldı. Tutanak tutulduğu anda biz artık görevimizi almışız demektir. Kanun böyle”

“POLİSİN NEDEN ORADA OLDUĞUNU BEN BİLMİYORUM”

Saraçhane’deki İBB Başkanlığı önünde polisin aldığı önlemler var. Bunu nasıl yorumlarsınız? Soruya İmamoğlu şöyle cevapladı;
“Bize, emniyetin neden orada önlem aldığıyla ilgili bilgi verilmedi. Amacı nedir, bilemiyorum. Milletin vicdanı, ahlakı, şu anda dinginliği ve gerçekten süreci tüm demokrat ruhuyla, tüm uzlaşmacı talebiyle izleyişi takdire şayandır. Yine de öyle olacak. Kucaklayarak, alkışlayarak Saraçhane’deki görevimize gideriz ama polisin neden orada olduğunu ben bilmiyorum. Sorarız gerekirse”

İmamoğlu, daha sonra, 27 Mayıs ihtilali sonrasında idam edilen başbakan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın anıtmezarlarını da ziyaret edip, dua okudu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 26. yılında Topkapı’daki Anıtmezar’da düzenlenen programla anıldı. Törene Ekrem İmamoğlu da katıldı. İmamoğlu, Semra ve Ahmet Özal’a taziyelerini iletti