Sözcü Plus Giriş

Eminönü’nün simitçisi Fikret Yıldız

Ekmeğini simit satarak kazanan bir işçi... 18 yıldır Eminönü’deki Yeni Cami’nin arkasında simit satıyor ancak onun asıl mesleği foto muhabirliği. "Gazeteciliği özledim" diyen eski foto muhabiri, Siirt'ten İstanbul'a uzanan hikayesini sozcu.com.tr'ye anlattı.

Elvan AVCI
Güncellenme: 14:04, 01/01/2019

Aşık olduğu fotoğrafçılıktan hiç kopmayan ancak hayatını idame ettirmek için simitçilik yapan Fikret Yıldız; simitlerini sattıktan sonra fotoğraf çekmek için Eminönü'nde dolaşma çıkıyor.

Yıldız, 1984 yılında başladığı muhabirlik serüvenini ise şöyle anlatıyor; “Fotoğrafçılığa geçiş sebebim karakalem çizimimin iyi olmasıydı tabi fotoğrafçılık ile resim çok farklı bir olay. Siirt'in Kurtalan ilçesinde hem fotoğrafçılık hem de foto muhabirliği yaptım. Bu süre içinde Milliyet, Hürriyet ve DHA gibi yayın organlarında çalıştım. O dönemde imkanlar kısıtlı olduğu için zor şartlarda haber gönderiyorduk”

“FOTO MUHABİRLİK SABIR İSTEYEN BİR MESLEK”

Foto muhabirliğin zor bir meslek olduğunu söyleyen Fikret Yıldız,  “Bir habere gidiyorsun insanlar önce gazetecilere saldırıyor. Onu haber yapma, bunu haber yapma… Eee hiçbir şeyi haber yapmazsak Türkiye’de olup bitenden kim nasıl haberdar olacak. Gazetecilik gerçekten sabır isteyen, yürek isteyen bir meslek. Gazeteciliği özledim çokta kopmuş değilim işim bittikten sonra alıyorum makinayı fotoğraf çekmeye çıkıyorum.”  diyor.

Yayınlanma Tarihi:11:54,