Eskişehir ve Büyükerşen, Dünya Ekonomik Forumu’nda

Dünya Ekonomik Forumu, Eskişehir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hakkında övgü dolu bir değerlendirme yayımladı. ‘Türk şehri çöplükten hedefe nasıl gitti?’ başlığı ile yayımlanan yazıda Eskişehir’deki değişim rüzgarını kapsamlı olarak değerlendiriliyor.

Eskişehir ve Büyükerşen, Dünya Ekonomik Forumu’nda

1999 yılında göreve başlayan ve 5'inci dönemine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen'den övgü ile bahsedilen yayımda Eskişehir'in Türkiye'nin 11. in büyük şehri olarak belirtiliyor. Forumun yayımında ayrıca başkan Büyükerşen'in Eskişehir için her zaman hayallerinin bulunduğu ifade edilirken, 1999 yılı öncesi Eskişehir'de, trafik sıkışıklığı ve Porsuk Çayı'nın zehir saçtığı anlatılıyor.

AVRUPA ŞEHİRLERİNDEN İLHAM ALINDI

Dünya Ekonomik Forumu yayımında şu ifadelere yer verildi: “Şehir, Venedik ve Amsterdam gibi suyollarını, Londra ve New York gibi büyük parkları ve Paris gibi merkezi yaya alanlarını ve müzelerini benimseyerek diğerlerinden ilham aldı. Ancak, her yatırım Eskişehir’in kültürel tarihine ve yerel gereksinimlerine uygundur. Yurt içi ve yurt dışı turizm sırasıyla yüzde 430 ve yüzde 820 arttı”