Sözcü Plus Giriş

‘Ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda 10 kat arttı’

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ruhsatsız silah taşıyanlar ve bulunduranlar hakkında hapis ve para cezalarının artırılması için kanun teklifi verdi. Başarır, “Türkiye'de en az yüzde 85'i ruhsatsız olmak üzere 25 milyon bireysel silah olduğu tahmin edilmektedir. AKP hükümetleri döneminde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kattan fazla artmıştır” dedi.

Mustafa İNSAN / Mersin
14:13 -
‘Ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda 10 kat arttı’

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın bir öğrencisi tarafından silahla öldürülmesinin ardından bireysel silahlanma konusunu yeniden gündeme geldi.

FOTO:DHA/Arşiv - CHP'li ali Mahir Başarır, korkutan tabloyu Meclis gündemine taşıdı.

FOTO:DHA/Arşiv – CHP’li ali Mahir Başarır, korkutan tabloyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. Başarır verdiği kanun teklifinde ruhsatsız silah taşıyanlar ve bulunduranlar hakkında hapis ve para cezalarının artırılmasını öngörerek, ruhsatsız silah taşıyan ve bulunduranlara öngörülen 1 yıldan 3 yıla kadar olan hapis cezasının, 2 yıldan 5 yıla, 30 günden 100 güne kadar olan adli para cezasının da 120 günden 500 güne çıkarılmasını istedi.

Başarır açıklamasına şu şekilde devam etti; “Türkiye’de en az yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere 25 milyon bireysel silah olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de ortalama 4 bin 500 kişi bireysel silahlarla ölmektedir. Ateşli silahlarla işlenilen suçların üçte ikisi ruhsatsız silahlarla gerçekleşmektedir. Ülkelere göre, silaha sahip olma bakımından Türkiye, tüm dünya ülkeleri sıralamasında 20. sırada yer almaktadır. AKP hükümetleri döneminde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kattan fazla artmıştır. Silaha bağlı suç oranlarında artış görülmekte, ruhsatlı silahlarla işlenen suçların sayısı da her geçen gün giderek artmaktadır. Sadece 2017 yılında 1 Ocak -22 Eylül tarihleri arasında ateşli silahlarla işlenen 2 bin 525 olay yaşandı”

İLGİLİ HABERTürkiye'yi sarsan öğretim görevlisi Ceren Damar cinayetinde yeni detaylar ortaya çıktıTürkiye'yi sarsan öğretim görevlisi Ceren Damar cinayetinde yeni detaylar ortaya çıktı
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more