O görüntülere bir tepki de Atena Gökhan’dan

Gebze Cezaevi önünde açlık grevinde olan çocukları için nöbet tutan ailelere polisin müdahale şekli tepki topladı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Halkın polisi annelerimize böyle davranmaz. Derhal soruşturma başlatılmalı” dedi.

Müdahale sırasında bir polis amirinin kadınlara elindeki copla birlikte ittirmesi kameralara yansıdı. Bu duruma tepki gösteren HDP'li Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonrasını kastederek yaptığı “Kızgın demiri soğutalım” açıklamalarına atıfta bulundu.

Paylan, Twitter hesabından videoyu paylaşarak, “Böyle mi ‘kızgın demiri soğutacaksınız?' Annelerimize bu hakareti yapan da yaptıran da alçaktır!” ifadelerini paylaştı. Görüntüler sosyal medyada yankı uyandırırken, bir tepki de CHP'den geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Garo Paylan'ın tweetini alıntılayarak, “Hukukun olmadığı yerde özgürlük yoktur. Devlet bireylerin ihtiyaçlarına ve çıkarlarına hizmet için vardır. Vatandaşa bu şekilde davranmak değil. Parti polisi değil halkın polisini istiyoruz. Halkın polisi annelerimize böyle davranmaz. Derhal soruşturma başlatılmalı” diye yazdı.

Görüntülere bir tepki de Atena  grubunun solisti Gökhan Özoğuz’dan geldi. Twitter hesabından görüntülerle ilgili mesaj yayınlayan Özoğuz “Tüm Anneler bizim AnnemiZdir ! Oturma eylemi bu tarz bir müdaheleyi haketmemelidir Hele ki annelere bu tarz bir tepki çok üzücü. Dünyada çeşitli nedenlerden dolayı eylemler yapılır ama böyle tepki verilmez. Artık lütfen buraları aşmalıyız. Kürt anneleri de bizim annemiZdir.” dedi.