Sözcü Plus Giriş

‘Yakamoz’a ne olduğu belli oldu: Cumhurbaşkanlığına verilmiş

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in “lüks harcama” diyerek istemediği ve ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda kalan “Yakamoz” adlı protokol yatının 16 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı'na devredildiği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı'nın 2019 bütçesindeki ‘Gemiler' hesabında bulunan 56 milyon 768 bin 668 TL'lik ödeneği hatırlatan CHP'li Uktu Çakırözer "Halkın vergilerinden ayrılan ödeneklerin bu tip lüks yaşam koşulları için kullanılması, şatafat eleştirilerinden hiç ders alınmadığını gösteriyor” dedi.

10:54 -
‘Yakamoz’a ne olduğu belli oldu: Cumhurbaşkanlığına verilmiş

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in ‘dikkati’ Cumhurbaşkanlığına yeni bir yat alındığını ortaya çıkardı.

ÇAKIRÖZER SORU ÖNERGESİ VERMİŞTİ

İlginç bilgi; Çakırözer’ni TBMM’ye bir soru önergesi vermesi ile açığa çıktı.

CHP’li Çakırözer, geçtiğimiz günlerde: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Meclis’e bir önerge sunmuş, önergede “Yakamoz isimli yatın siparişi için ne kadar harcandığı, yata başka harcama yapılıp yapılmadığı, yatın tam olarak hizmete girmesi için ne kadar bütçe ayrıldığı” gibi sorulara yer vermişti.

Çakırözer, önergesinde “Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 bütçesindeki ‘Gemiler’ hesabında bulunan 56 milyon 768 bin 668 TL’lik ödenek bu yat için mi?” ifadelerini kullanmıştı.

FUAT OKTAY YANIT VERDİ

Meclis gündemine taşıdığı “Cumhurbaşkanlığı yatı” konusunu bütçe görüşmelerinde anımsatan Çakırözer'e, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞINA DEVREDİLMİŞ

Fuat Oktay “Cumhurbaşkanlığı için siparişi verilen ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca kullanılan Yakamoz Yatı’nın 16 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından devralındığı” açıkladı.

Oktay yatın bütçesiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Yanıtı değerlendiren CHP’li Utku Çakırözer ise “Ekonomik krizin derinleştiği, yoksulluğun arttığı koşullarda Cumhurbaşkanlığı için bir yata gerçekten ihtiyaç var mıydı? Halkın vergilerinden ayrılan ödeneklerin bu tip lüks yaşam koşulları için kullanılması, şatafat eleştirilerinden hiç ders alınmadığını gösteriyor” dedi.

“HİÇ DERS ALINMIYOR”

Çakırözer, “Ekonomik krizin derinleştiği; geniş toplumsal kesimlerin asgari ücretle geçinmeye çalıştığı; yoksulluğun arttığı koşullarda Cumhurbaşkanlığı için bir yata gerçekten ihtiyaç var mıydı? Bu yat hangi amaçla, hangi hizmetler için kullanılacak. Halkın vergilerinden ayrılan ödeneklerin bu tip lüks yaşam koşulları için kullanılması, şatafat eleştirilerinden hiç ders alınmadığını gösteriyor” diye konuştu.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

1 Mayıs 2000'de Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde yapımına başlanan, yaklaşık 30 milyon dolara mâl edilen 50 metrelik yatın yapımı 8 yılda tamamlanabilmişti.

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı İlhami Erdil'in görevli olduğu sırada projelendirilerek inşasına geçilen yat, Türkiye'nin 17 Ağustos 1999 depreminin yaralarını sarmaya başladığı bir dönemde olması nedeniyle kamuoyundan gizlendi. Projedeki adı “Protokol Maksatlı Devlet Gemisi” olan ve bir yılda tamamlanması planlanan lüks yat, 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle kaynak yetersizliğinden ancak 8 yılda bitirilebildi.

İLGİLİ HABERSavarona artık Mehmetçiğe emanetSavarona artık Mehmetçiğe emanet İLGİLİ HABERKatar Şeyhi'nin hibe ettiği uçak ilk kez görüntülendiKatar Şeyhi'nin hibe ettiği uçak ilk kez görüntülendi
Son güncelleme: 11:37 09.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more