Deneme yanılma yöntemiyle ekonomi!

Nasıl bir devre denk geldiysek, deneme yanılma yöntemiyle ülke ekonomisini yönetiyorlar. Türkiye 2019 yılını kaybetti, mevcut irade ile gelecek yıllar için de umut yok gibi…
Bütün dertleri dolar fiyatında 6 lira seviyesini korumak sanki… Kamu bankaları sabah Asya'da, piyasaların açılmasıyla Türkiye ve Londra'da, gece Amerika'da devamlı dolar satışında

★★★

Haber ajansı Reuters'ın haberine göre geçen hafta yapılan satışlar 4.5 milyar dolar! Nasıl haberdar olmuşlar? Sisteme göre alıcı ile satıcı işlem gerçekleşmeden birbirini göremiyor. İşlem gerçekleştiği anda kamu bankalarının isimleri ayna gibi çıkıyor.
Belli ki işe yaramıyor. Türk Lirası'nın kan kaybı sürüyor. Doların her artışında Türkiye ekonomisi biraz daha bitkin düşüyor.
Merkez Bankası'nın örtülü faiz artırımı, zorunlu karşılık hamleleri, piyasada lira dolaşımını kısması da pek fayda etmiyor.

★★★

Bu kadar müdahaleye bir gıdım düşen dolar, Alman Bild gazetesinin “Türkiye S-400'leri almaktan vazgeçti” haberi ile hızla 6 liranın altına geriledi. Neyse ki, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı yetişti! Haberi yalanladı. Doları tekrar gazladı.
Yahu füzeleri alacaksan al da, bari olumlu haberleri hemen yalanlama… Piyasalar bir nefes alsın. Nedir bu doları artırma merakın? Yok ama… İlla yalanlayacaklar anında… Doları bilerek mi artırıyorlar acaba?

★★★

Yıllardır batıdan yüksek şekilde borçlanıyorsun. Bir anda ilişkilerini bozuyorsun. Sonra da anlayış göstermelerini bekliyorsun. Yol kenarındaki karıncaya korna çalan taksici gibisin… Birileri ile de iyi geçin!
Bir de onların penceresinden baksana… Madem Rusya ile yakınlaşacaksın, onların savunma sistemlerini alacaksın, ondan borç al derler sana… Borç alabilecek misin? Hayır! O zaman daha da fakirleşeceksin.

★★★

Rest çektiğin Amerika'nın Çin ile ticaret hacmi 660 milyar dolar… Çin'e yaptırım uyguluyorlar. Türkiye-Amerika ticaret hacmi ne kadar? Sadece 20 milyar dolar! Gözünün yaşına bakmazlar.
Bunları borç almadan önce düşünecektin. “Güveniyorlar ki borç veriyorlar” demeyecektin. Bir de yaptırım uygulamaya giderlerse, finansal kuruluşlara kısıtlama getirirlerse… Olmaz olmaz deme!

★★★

Evrensel kuraldır. Serbest piyasa kurallarının geçerli olduğu yerde hem kuru hem faizi birlikte uzun süre baskılayamazsın. İstediğin kadar döviz sat bir yerde ipin ucunu kaçırırsın. Nitekim yılın başında yüzde 20.50 ile sınırlandırılan mevduat faizleri serbest bırakıldı. Hem faizler yükseldi hem de dolar arttığı ile kaldı. Zamanında yapılamaz mıydı?

★★★

Bir de sıkılmadan haziran ayında faizi düşürebileceklerine dair sinyal verdiler. Diyorum ya daha deneme yanılma evresindeler.
Keşke bir ekonomistin fikrini alsalar… Bırakın faizi düşürmeyi, böyle giderse resmi olarak faiz artırmak zorunda kalacaklar! Koskoca kurtla babaannesini ayırt edemeyen geri zekalı kırmızı başlıklı kız gibi yine afallayacaklar. Biri kıllı suratlı kurt, biri öz babaannen… Yuh!