Avrupa Birliği 300 milyon doz aşı alacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Covid-19 aşısının alımı için Pfizer ve BioNTech ile 4. sözleşmenin yapıldığını bildirdi.

Avrupa Birliği 300 milyon doz aşı alacak

AB Komisyonu, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ve ABD’li ilaç devi Pfizer’in geliştirdiği corona virüsü aşısının temini için 4. sözleşmenin yapıldığını duyurdu.

Söz konusu anlaşmanın tüm AB üye ülkeleri adına 200 milyon dozluk ilk satın alımın yanı sıra 100 milyona kadar ek dozun tedarik edilmesini amaçladığı bildirildi.

Anlaşmaya ilişkin olarak AB Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

* BioNTech-Pfizer ittifakıyla yapılan yeni sözleşme, AstraZeneca, Sanofi-GSK ve Janssen Pharmaceutica NV ile halihazırda imzalanmış olan sözleşmeler ve CureVac ve Moderna ile sonuçlandırılan başarılı keşif görüşmeleri dahil olmak üzere Avrupa’da üretilecek geniş aşı portföyüne dayanmaktadır. Bu çeşitlendirilmiş aşı portföyü, aşıların güvenli ve etkili olduğu kanıtlandıktan sonra Avrupa’nın aşılama için iyi hazırlanmasını sağlayacaktır.

Açıklamada anlaşmaya gerekçe olarak, “AB Komisyonu bu aşıyı sağlam bir bilimsel değerlendirmeye, kullanılan teknolojiye, şirketlerin aşı geliştirmedeki deneyimlerine ve AB’nin tamamına tedarik etmek için üretim kapasitelerine dayanarak destekleme kararı aldı” denildi.

“SATIN ALMA ANLAŞMASINI DUYURMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

Ayrıca araştırmalar sonucunda elde edilecek başarılı bir aşının Covid-19’a karşı güvenli ve etkili olduğu kanıtlandığında üye devletler, aşıyı düşük ve orta gelirli ülkelere bağışlamaya veya diğer Avrupa ülkelerine yeniden yönlendirmeye karar verebilecek.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yapılan anlaşmaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

* Pazartesi günü BioNTech ve Pfizer’in aşı beklentilerine ilişkin ümit verici açıklamasının ardından Avrupalı şirket BioNTech ve ABD’li Pfizer ile bugünkü satın alma anlaşmasını duyurmaktan çok mutluyum. 300 milyon doz aşı söz konusudur.

* Bu 4. sözleşmeyle şimdi çoğu ileri deneme aşamasında olan son derece sağlam bir aşı aday portföyünü konsolide ediyoruz. Yetkilendirildikten sonra hızla devreye alınacaklar ve bizi salgının sürdürülebilir bir çözümüne yaklaştıracaklar.

“AŞI, SALGINDAN TEK KALICI ÇIKIŞ STRATEJİSİDİR”

Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides ise anlaşmayla ilgili şöyle konuştu:

* Güvenli ve etkili bir aşı, salgından tek kalıcı çıkış stratejisidir ve Avrupa’da aşı stratejimizin merkezindedir. Bugünkü anlaşma, klinik araştırma sonuçlarından gelen cesaret verici ilk göstergeleri takip ediyor ve sağlık alanına daha fazla ağırlık verme konusundaki kararlılığımızın bir başka kanıtıdır.

* Bu, AB’nin bir birlik olarak birlikte çalışırken neler başarabileceğinin çok açık bir örneğidir ve gelecekte bir Avrupa Sağlık Birliği’nin neler sağlayabileceğinin bir örneğidir. (İHA)

Rusya Covid-19 aşısı müjdesini duyurdu: Bizimki yüzde 92 etkili İlginizi Çekebilir Rusya Covid-19 aşısı müjdesini duyurdu: Bizimki yüzde 92 etkili

10 soruda Türk bilim insanlarının bulduğu corona aşısı İlginizi Çekebilir 10 soruda Türk bilim insanlarının bulduğu corona aşısı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Avrupa Avrupa Birliği Bilim BioNTech Corona Pazartesi Rusya Sağlık söz Türkiye
Loading...