Bulgaristan’da ‘coronadan öldü’ denilen Türk doktor Türkiye’de tedavideymiş

Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda Türklerin de yaşadığı Dobriç kentindeki hastanede dün iki doktorun corona virüsü (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Ancak daha sonra öldüğü duyurulan Türk doktor Tezgün Arif'in Türkiye'de bir klinikte tedavisinin sürdüğü ortaya çıktı.

Bulgaristan’da ‘coronadan öldü’ denilen Türk doktor Türkiye’de tedavideymiş

Bulgaristan’ın Dobriç kentindeki hastanede dün Türk doktor Tezgün Arif’in ve diğer bir doktorun corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Dr. Arif’in yakınları, basına çıkan haberleri okuyunca gözlerine inanamadı.

DOKTOR VE AİLESİNDEN ÖZÜR DİLEDİLER

Dr. Arif’in Türkiye’de bir klinikte tedavisinin sürdüğü ortaya çıktı. Söz konusu yanlış açıklamayı yapan Dobriç Sağlık Müfettişliği ve Sağlık Bakanlığı ikinci bir basın açıklamasıyla doktor ve ailesinden özür diledi.

TEZGÜN ARİF KİMDİR?

45 yaşındaki Dr. Tezgün Arif, Bulgaristan’ın Varna ve Dobriç kentlerinde muayeneleri olan başarılı ve sevilen bir endokrinolog. İki hafta önce corona virüsü testi sonucu pozitif çıkan Dr. Arif, geçen hafta rahatsızlanarak bölgede temsilcisi olduğu klinikten yardım istedi.

Perşembe günü ambulans helikopterle İstanbul’a sevk edilen doktor, buradaki klinikte tedavi altına alındı. Covid-19´da böbrek yetmezliği ile entübe edildiği ve durumunun ağır olduğu açıklandı. Ancak Bulgar makamlarının ‘Türk kliniği ile irtibatta hata’ açıklamasıyla ‘öldü’ denilmesi şaşkınlık yarattı.

SAĞLIK BAKANI DOBRİÇ HASTANESİ YÖNETİMİNİN İSTİFASINI İSTEDİ

Son 24 saatte Dobriç’te 27 yeni vaka tespit edildi. Dobriç hastanesinde birçok ihlal ve usulsüzlük ortaya çıkması üzerine Bulgaristan Sağlık Bakanı ve diğer yetkililer hastaneye giderek hastane yönetiminin değişmesini istedi.

Dobriç´teki hastanede Covid-19 hastaları ve diğer hastaların kabul ve tedavi ünitelerinin ayrılmamış olduğu ifade edilirken tüm hastalara da aynı personelin baktığı aktarıldı. Söz konusu ihmaller sonucunda da son haftalarda bölgedeki vaka sayısının 580´e ulaştığı belirtildi. Sağlık Bakanı, Dobriç Hastanesi yönetiminin toplu istifasını istedi. DHA

Düğünde coronaya yakalanan 2 gelin kendi düğünlerine katılamayacak İlginizi Çekebilir Düğünde coronaya yakalanan 2 gelin kendi düğünlerine katılamayacak
Bulgaristan Corona Denizli doktor hastane istanbul Perşembe Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı söz Türkiye