Sözcü Plus Giriş

Matovic’ten ağır sözler: Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal olduğu için üzgünüm

Slovakya Başbakanı Igor Matovic, koalisyon ortağı aynı zamanda kabinede Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten Richard Sulik için "Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal olduğu için üzgünüm" dedi. Slovak Başbakan, Sulik'in istifasından da memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Güncellenme: 17:36, 18/12/2020
Matovic’ten ağır sözler: Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal olduğu için üzgünüm

Slovakya’da koalisyon hükümetinin ortakları arasındaki gerilim devam ediyor. Bağımsız Kişiler ve Sıradan İnsanlar Partisi’nin (OLaNO) lideri Başbakan Igor Matovic, koalisyon ortağı Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (SaS) lideri, aynı zamanda kabinede Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten Richard Sulik’i ‘aptal’ olarak nitelendirdi. Slovak Başbakan katıldığı bir radyo programında “Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal olduğu için üzgünüm” derken, Sulik’i istifaya çağırdı.

GERİLİM CORONA TESTİ TALEBİYLE BAŞLAMIŞTI

İki lider arasında birkaç aydır devam eden gerilim Başbakan Matovic’in ülkedeki tüm vatandaşlara corona virüsü testi yapılması kararı sonrası daha da artmıştı.

Matovic, Richard Sulik’i pandemi komisyonu oturumlarına katılmamakla eleştirirken, Sulik ise Başbakan Matovic’in ülkede yetersiz sayıda bulunduğu için yurtdışından corona virüsü testi satın alması talebini yasa gereği Ocak ayından önce satın alamayacağı gerekçesiyle geri çevirmişti.

Slovakya Ekonomi Bakanı Richard Sulik (Foto: Reuters)

Bu gelişme üzerine Başbakan Matovic, koalisyon ortağı Sulik’i devlet ihalelerine ilişkin kanununda değişiklik için hızlandırılmış yasama yolundan faydalanmak için gerekli hazırlığı yapmamakla suçladı. Katıldığı bir radyo programında bu konuya da değinen Slovak Başbakan, Sulik için “Ekonomi Bakanı koltuğunda bir aptal oturduğu için üzgünüm” dedi ve Sulik’in Noel öncesi istifasının kendisini memnun edeceğini söyledi.

Koalisyon ortağı Richard Sulik ise sosyal medya hesabında Başbakan’ın sözlerini şahsen üzerine almadığını, çünkü Başbakanın içinde bulunduğu ekstrem derecede karmaşık ve emsalsiz durumu anladığını yazdı. Sulik paylaşımında partisinin koalisyona ağlanmak için değil çalışmak için girdiğine de yer verdi. (İHA)

İlginizi ÇekebilirSlovakya Başbakanı Matovic corona virüsüne yakalandıSlovakya Başbakanı Matovic corona virüsüne yakalandı

İlginizi Çekebilirİlk dalganın başarı simgesi Slovakya, tüm ülkeyi teste sokacakİlk dalganın başarı simgesi Slovakya, tüm ülkeyi teste sokacak