Sözcü Plus Giriş

Rusya görüntüleri yayınladı! Karadeniz’de gerginlik

Karadeniz'de gerilim tırmanıyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Su-27 tipi savaş uçağının Baltık Denizi üzerinde ülke sınırlarına yaklaşan ABD'ye ait Boeing RC-135 ve İsveç'e ait keşif uçaklarını engellediğini duyurdu. Bakanlık, Su-27 savaş uçağının kokpitinden engelleme anlarına ilişkin görüntüleri yayınladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 22:14, 09/09/2020

Baltık Denizi ve Karadeniz'de NATO'ya ait savaş uçaklarının keşif uçuşlarına Rusya'ya ait savaş uçaklarının engellemeleri, tartışmaları beraberinde getirirken geçtiğimiz hafta yine Rusya'ya ait savaş uçağı Baltık Denizi'nde ABD'ye ait keşif uçağını engellemişti.

NATO, RUSYA’YI PROTESTO ETTİ

Bu kapsamda NATO tarafı engelleme sırasında Rus savaş uçağının Danimarka'nın hava sahasını ihlal ettiğini savunarak Rusya'yı protesto etti. Karadeniz'de ise yine ABD ve Ukrayna'ya ait uçaklar Kırım açıklarında uçuş gerçekleştirince Rus uçakları yine engelleme yaptı ve bölgede gerilim arttı.

Rus savaş uçağı, Karadeniz’de ABD keşif uçağını engelledi. (Foto: DHA)

GERİLİM TIRMANIYOR…

Karşılıklı suçlamaların yaşandığı olaylarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Savunma Bakanlığı, NATO'ya ait ABD ve Norveç keşif uçaklarının Baltık Denizi üzerinde engellendiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Su-27 savaş uçağının kokpitinden engelleme anlarına ilişkin görüntüleri yayınladı. (Foto: İHA)

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTILAR

Rusya Savunma Bakanlığı, 8 Eylül’de ABD’ye ait Boeing RC-135 ve Norveç'e ait bir uçağı Rusya sınırlarına yaklaştığı sırada Rus Hava Kuvvetleri'ne ait Su-27 tipi savaş uçağı tarafından engellendiğini bu engellemenin tarafsız sularda gerçekleştiğini ifade etti.

Bakanlık, keşif uçaklarının Rusya sınırlarını ihlal etmediğini belirterek engelleme anlarına ait görüntüleri paylaştı. (DHA/İHA)

İlginizi ÇekebilirRusya'dan Doğu Akdeniz hamlesi: Devreye girdilerRusya'dan Doğu Akdeniz hamlesi: Devreye girdiler
Yayınlanma Tarihi:21:52,