Sözcü Plus Giriş

İtalya’da Corona virüsünden 250 kişi daha öldü!

İtalya'da Corona virüsü nedeniyle bir günde 250 kişi hayatını kaybetti. Ülkede virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 1016'dan 1266'ya çıktı. İtalya'daki toplam vaka sayısının ise 17 bin 660'a yükseldiği bildirildi.

20:26 -
İtalya’da Corona virüsünden 250 kişi daha öldü!

Küresel çapta 5 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan Corona virüsünden (Covid-19) merkez üssü Çin dışında en çok etkilenen ülke İtalya oldu.

Reuters’ta yer alan habere göre, İtalya’da virüs nedeniyle 250 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkedeki ölü sayısı 1016’dan 1266’ya yükseldi.

Öte yandan İtalya’daki toplam vaka sayısının da 17 bin 660’a çıktığı belirtildi.

YUNANİSTAN’DA YENİ 73 VAKA

Yunanistan’da 73 yeni vaka tespit edildi. Ülkedeki Corona vakası sayısı 190’a yükseldi.

Öte yandan Yunaninstan’da hükümet kafeterya, restoranlar, alışveriş merkezleri ve barların kapatılması kararı aldı.

İLGİLİ HABERDSÖ'den Corona açıklaması: Avrupa salgının merkezi haline geldi!DSÖ'den Corona açıklaması: Avrupa salgının merkezi haline geldi!

DSÖ PANDEMİ İLAN ETMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre'deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirmişti.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus, Corona virüsü için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıklamıştı.

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat boyunca izlendiğini dile getirerek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bundan dolayı Covid-19'un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” şeklinde konuşmuştu.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Son güncelleme: 20:15 16.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more