Bakan Selçuk’tan formasyon açıklaması! Formasyon kaldırıldı mı?

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bugün yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında ‘formasyon kaldırıldı mı’ sorusu vardı. Bakan Selçuk, formasyon eğitiminin kalktığını, bakanlık olarak istihdam edilecek öğretmene eğitimleri kendileri vereceğini açıkladı. İşte pedagojik formasyon ile ilgili son gelişmeler…

Bakan Selçuk’tan formasyon açıklaması! Formasyon kaldırıldı mı?

Formasyon eğitiminde, öğretmen adaylarına gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler veriliyordu. Sosyal medyanın gündeminde olan formasyon eğitiminin iptal edileceği haberleri Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarıyla netlik kazandı.

FORMASYON KALDIRILDI MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün yaptığı basın toplantısında formasyon eğitimi ile alakalı olarak şunları söyledi;

Bunu geçen sene duyurmuştuk ama hukuki süreçler yeni tamama erdi. Çünkü biz hep şunu vurgularız kimsenin müktesep hakkı zarar görmesin deriz. Formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüzbinlerce ihtiyaç olmayan alanlarda yüklü miktarda ücret ödeyerek bu belgeyi alıp beklentiye girmesiydi. Kim öğretmenlik sınavını kazanırsa biz bu eğitimi kendimiz vereceğiz. 20 bin öğretmen mi alacağız. Bu 20 bin öğretmene eğitimi biz vereceğiz. Elinde belgesi olanların hak kaybı da olmayacak.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Eğitim fakülteleri ‘pedagojik formasyon' dersi alarak mezun olurken, diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları da isterse eğitim fakültelerinde bu eğitimi tamamlayabiliyor. Adaylara gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler veriliyor. Bu programlara MEB Talim ve Terbiye Kurulu'nun açıkladığı yaklaşık 100'e yakın alandan mezun olan herkes katılabiliyor. Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabiliyor.

MEB takvimine göre okullar ne zaman açılacak? İlginizi Çekebilir MEB takvimine göre okullar ne zaman açılacak?
Corona meb Milli Eğitim Bakanı öğrenci Türkiye