Karneler nasıl ve ne zaman alınacak? Takdir, teşekkür belgesi verilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Resmi Gazete'de yer alan ve birkaç gün önce okul müdürlüklerine gönderdiği geneldenin detayları belli oldu. Karnelerle ilgili açıklamaların gelmesiyle birlikte veliler ve öğrenciler karnelerin nasıl ve ne zaman alınacağını merak etmeye başladı. Ayrıca takdir ve teşekkür gibi başarı belgelerinin durumu da araştırılıyor. İşte MEB'in karne ve diplomalar hakkında yayımladığı genelge...

Karneler nasıl ve ne zaman alınacak? Takdir, teşekkür belgesi verilecek mi?

Yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiren karne açıklaması MEB tarafından yapıldı. Uzakten eğitim sürecinin de bitmesine sayılı günler kala, veliler ve öğrenciler karnelerin durumunu merak ediyordu. Beklenen açıklama MEB tarafından yapıldı ve Resmi Gazete’de de yayınlanan genelge ile ilkokul ve ortaokul karnelerinin elektronik ortamda erişime açılacağı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin illere yazı gönderildi. Genelgede, liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili tereddüt oluşturan hususlarda bilgilendirme yapıldı.

DÖNEM UZAKTAN EĞİTİM İLE TAMAMLANACAK

Genelgeye göre; 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak.

Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgeleri temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılırken tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek.

Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

SORUMLULUK SINAVLARI NASIL YAPILACAK?

Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22-30 Haziran'da gerçekleştirilirken yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12'nci sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacağı belirtildi.

KARNELER NASIL ALINACAK?

MEB, ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacağını açıklamıştı. Liseler için de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek.

Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek, “teşekkür”, “takdir”, “onur” ve “üstün” başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecek.

Yoğunluk oluşmaması için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci sayısı dikkate alınarak 22 Haziran'dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

Corona Covid-19 meb Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okul yüz yüze
Loading...