ABD seçimleri ne zaman yapılacak? Dünyanın gözü Amerika başkanlık seçimlerinde…

Başkan Donald Trump ve rakibi Demokrat Parti'den eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ABD başkanlık ve kongre seçimlerinde karşı karşıya geliyor. Milyonlarca Amerikalı ülkeyi dört yıl yönetecek başkan için oy kullanırken dünyanın gözü de seçim sonuçlarında olacak. Peki ABD seçimleri ne zaman yapılacak?

ABD seçimleri ne zaman yapılacak? Dünyanın gözü Amerika başkanlık seçimlerinde…

ABD'de başkanlık ve kongre seçimlerine hazırlanıyor. 2016 yılından bu yana başkanlık koltuğunda oturan Donald Trump yeni dönemde de aday olurken, eski başkan yardımcılarından Joe Biden ABD seçimlerinde en büyük rakibi olacak. Peki ABD seçimleri ne zaman yapılacak?

ABD SEÇİMİ NE ZAMAN?

ABD’de başkanlık ve kongre seçimleri 3 Kasım’da yapılacak. Aynı gün, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı için de oy kullanılacak.

TRUMP RESMEN ADAY SEÇİLDİ

Başkan Trump da kızı Ivanka Trump’la birlikte öğlen saatlerinde Charlotte kentine gitti.

VOA Türkçe'nin haberine göre Trump, adaylığının resmen kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmayla salonda bulunan delegelere seslendi.

Salondan yükselen ‘‘4 yıl daha” sloganları üzerine Trump, ‘‘Onları gerçekten kızdırmak istiyorsanız 12 yıl daha diye bağırın” dedi.

Amerikan Anayasası’nın 22’nci ek maddesi başkanların görev süresini iki dönemle kısıtlıyor.

Trump, konuşmasında Demokratlar’ı sık sık eleştirdi. Başkan, Demokratlar’ın Corona virüsü salgını nedeniyle posta yoluyla oy kullanılmasının yaygınlaştırılması çabalarına değindi. Trump, talep etmeyenler dahil 80 milyona oy pusulası gönderilmesi çabasının ‘‘yanlış” olduğunu söyledi.

‘‘Seçimleri çalmaya çalışıyorlar” diyen Trump, Demokratlar’ın bu seçimlerde posta yoluyla oy çalmaya çalıştığını belirtti. Geçen seferki seçimlerde bunu kendi kampanyasını hedef alan casusluk girişimiyle yaptıklarını söyleyen Trump, ‘‘Bunu yapanlar arasında Obama ve Biden da vardı ve suçüstü yakalandılar” dedi.

Kendini Kuzey Carolina’ya gelmek zorunda hissettiğini söyleyen Trump eyaletin Demokrat Valisi’nin tüm Cumhuriyetçi katılımcıların yer aldığı bir etkinlik düzenlenmesine karantina önlemleri nedeniyle izin vermediğini hatırlattı ve valinin kararını eleştirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Amerika Corona Donald Trump Joe Biden Obama Reuters seçim TÜRKÇE
Loading...