Bahçelievler’de çöken binanın ardından ortaya çıkan şok gerçek

İstanbul Bahçelievler’de dün bir binanın çökmesinin ardından Bahçelievler Belediyesi'nin CHP’li meclis üyelerinin deprem komisyonu kurulması yolundaki önergesinin reddedildiği ortaya çıktı. CHP’li meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, boşaltılması gereken yaklaşık 140 binanın olduğunu belirterek, şu ana kadar boşaltılan binaların etrafında herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadığını söyledi.

Bahçelievler’de çöken binanın ardından ortaya çıkan şok gerçek

İstanbul Bahçelievler'de bir süre önce boşaltılan bir binanın çökmesinin ardından, çöken binanın etrafındaki beş bina da tedbir amaçlı boşaltıldı.

İstanbul'da geçen eylül ayında meydana gelen depremden sonra ise Bahçelievler Belediyesi’nin CHP'li meclis üyeleri deprem komisyonu kurulması için önerge vermiş ancak bu önerge reddedilmişti.

FOTO: İHA

DEPREM KOMİSYONU KURULSUN DEMİŞTİK

Konuya ilişkin SÖZCÜ'ye konuşan Bahçelievler Belediyesi’nin CHP'li meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, deprem komisyonu kurulması yolundaki tekliflerinin geri çevrildiğini şu sözlerle anlattı:

“Bahçelievler'de 22 bin yerleşim bölgesi var. Belediye Meclisi’nde, ‘6.5-7 büyüklüğünde depremde bunun 15 bini yakılacak' dedik. Bir deprem komisyonu kurulmasını ve depremle ilgili çalışma grubu oluşturulmasını istedik. Bahçelievler hem deprem açısından tehlikeli bölge hem de binalar eski. Parsel bazında bina yenileme tercihleri olduğu için ada bazı talebinde bulunduk. Yıkılan, çöken binalar yanındaki sağlam binayı da çürük hale getiriyor.”

CHP'li Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş

GÜVENLİK TEDBİRİ YOK

Boşaltılan binalarda herhangi bir güvenlik önlemi olmadığını söyleyen CHP'li üye Aydoğmuş, “Boş binaların tespit edilmesi ve güvenlik önlemleri alınması için ilçe olarak çalışma başlattık. Şu anda sahadayız. Boşaltılması gereken, riskli olan yaklaşık 140 bina var. Ancak bugüne kadar 7 bina boşaltılmıştı. Ayrıca çöken binanın çevresindeki binalar da tehlike arz ettiği için boşaltıldı. Boşaltılan binalarda herhangi bir güvenlik önlemi yok. Güvenlik tedbiri alıp, mühürleyip, yakılacak bina diye önlem alınmalı. Binaların başında bir güvenlik görevlisi de yok” diye konuştu.

Bahçelievler'deki bina böyle çöktü! Saniye saniye panik anları İlginizi Çekebilir Bahçelievler'deki bina böyle çöktü! Saniye saniye panik anları