CHP: 32.9 milyon kişi ‘çalışma isteği’ göstermiyor çünkü…

CHP, iktidarın çözüm üretemediği ve hızla artan işsizlikle ilgili Meclis araştırması istedi. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesinde, 10 milyon 221 bin kişinin işsiz olduğunu, işsiz olan milyonların umudunu yitirdiğini vurguladı. Önergede, "Çalışma yaşındakiler arasında 'çalışma isteği göstermeyenlerin' sayısı (32 milyon 932 bin), 'çalışırım' diyenleri (29 milyon 388 bin) geçmiştir" bilgisine yer verildi.

CHP: 32.9 milyon kişi ‘çalışma isteği’ göstermiyor çünkü…

CHP, işsizliğin hızla arttığını ve siyasi iktidarın çare üretemediği için Meclis Araştırması istedi. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde, sonuçları her geçen gün derinleşen işsizliğe çare üretilememesi nedeniyle en az 10 milyon 221 bin kişinin işsiz olduğunu, işsiz olan milyonların umudunu yitirdiğini öne sürdü.

ETKİN POLİTİKALAR ÜRETİLMİYOR

İşsiz kalan milyonlarca yurttaşın en öncelikli gündemi olan iş bulma çığlığının siyasi iktidar tarafından duyulmadığının ve işsizlikle mücadelede etkin politikalar üretilemediğinin kaydedildiği önergede, “Bu durum hükümetin izlemiş olduğu ekonomi politikaları ve yeni yönetim sisteminin bir sonucudur. Pandemi sürecinde yeterli önlemleri almakta yetersiz kalan iktidar, işsizlikle mücadele konusunda da kararlı bir irade ortaya koymamaktadır” denildi.

TÜİK’İN VERİLERİ VARSAYIMLARA DAYANIYOR

“Ekonomiye yön veremeyen siyasi iktidar, TÜİK'e yön vermektedir” diyen Özdemir, şöyle devam etti:

* Siyasi baskı ve yönlendirmelerle veri açıklayan TÜİK’e güven hızla düşmektedir. TÜİK'in açıkladığı, Covid-19 salgınında tüm ekonomik faaliyetleri neredeyse durduğu Mart-Nisan-Mayıs dönemini kapsayan Nisan ayı istihdam verilerine göre işsizliğin azaldığı yönündeki açıklaması hayatın gerçekleriyle çelişmektedir. TÜİK'in verileri, varsayımlara dayanmaktadır. Gerçek veriler açıklanan verilerden çok daha yüksektir.

UMUDUNU KESENLER BAŞVURU YAPMIYOR

* İş arayıp, bulamayınca bir süre sonra umudunu kesenler iş başvurusunda bulunmamaktadır. 2013'den beri sürekli artış eğiliminde olan, işi olmadığı ve işbaşı yapmaya hazır olduğu halde iş için başvurmayanların da dâhil edildiği geniş işsizlik oranı yüzde 24.6'dır. Umudunu yitirenlerle birlikte düşünüldüğünde geniş tanımlı işsiz sayısı 10,5 milyonu bulmaktadır.

* Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yakın zamanda açıkladığı işsizlik raporunda, 20-64 yaş grubunda, geniş tanımlı işsizlik, 2020 ilk çeyreğinde AB'de ortalama yüzde 13'e yaklaşırken Türkiye'de yüzde 19,5 olarak ölçülmüştür.

‘ÇALIŞIRIM’ DİYEN DAHA AZ

* Nisan ayı itibariyle işgücü katılım oranının yüzde 47’ye gerilemiş olması çok kritiktir. Bu orandaki azalma, iş bulma umudunu yitiren işsizlerin iş aramaktan vazgeçerek işgücünden ayrıldıklarını göstermektedir. Çalışma yaşındakiler arasında, çalışma isteği göstermeyenlerin sayısı (32 milyon 932 bin), çalışırım diyenleri (29 milyon 388 bin) geçmiştir.